ԱՄՆ պաշտպանության նախարարը կողմ է սիրիացի ապստամբներին զինելուն
Պաշտոնից հեռացող ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լեոն Պանետան հայտարարել է, որ կողմ է սիրիացի աբստամբներին զինելու և վերապատրաստելու գաղափարին։
Սա առաջին անգամն է, երբ ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյան հրապարակավ նման հայտարարություն է անում։ Պանետան պատմել է, որ անցյալ ամառ կողմ է արտահայտվել Սիրիայի ապստամբներին զինելու նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի մշակած ծրագրին։
Սակայն նախագահ Բարաք Օբաման մերժել է այն՝ չցանկանալով անմիջական մասնակցություն ունենալ սիրիական հակամարտությանը։

Министр обороны США поддерживает идею вооружения сирийских боевиков
Министр обороны США Леон Панетта, который вскоре уступит свой пост преемнику, признался, что поддерживает идею вооружения и подготовки сирийской оппозиции, сообщает «Associated Press».
Глава Пентагона рассказал, что полгода назад поддержал план поставок оружия повстанцам, разработанный госсекретарем Хиллари Клинтон и главой ЦРУ Дэвидом Петреусом. Однако, по его словам, президент Барак Обама отверг этот план, не желая напрямую вмешиваться в сирийский конфликт перед избирательной кампанией.
Напомним, что вооруженное противостояние властей и оппозиции в Сирии продолжается с марта 2011 года. За это время в стране, по последним данным ООН, погибли около 60 тысяч человек.