Ջեկի Չանը քաղաքական գործիչ է դարձել
Չինացի աշխարհահռչակ դերասան, 58–ամյա Ջեկի Չանը սկսել է քաղաքականությամբ զբաղվել։ Նա դարձել է ՉԺՀ-ի ազգային քաղաքական խորհրդատվական խորհրդի կազմի անդամ՝ որպես հոնկոնգյան պատվիրակ:
Մինչ այս էլ դերասանը պարբերաբար հանդես է եկել հայրենասիրական ելույթներով և իր աջակցությունը հայտնել Չինաստանի կոմունիստական կուսակցությանը։
Ավելին, նա քննադատել էր իշխանությունների դեմ բողոքի գործողություն իրականացնող հոկոնգցիներին, և հավաքները սահմանափակող օրենքի ընդունումն անհրաժեշտ համարել:
Երկար տարիներ ամերիկյան ֆիլմերում նկարահանված դերասանը ԱՄՆ–ին էլ մեղադրել էր ամենակոռումպացված երկիրը լինելու մեջ։

Джеки Чана пригласили в политику
Всемирно известный голливудский актер боевиков Джеки Чан получил приглашение стать членом Народного политического консультативного совета Китая — главного совещательного органа при руководстве Китая, сообщает «Bloomberg».
В Совет входят как представители Коммунистической партии КНР, так и лица, не имеющие членства руководящей партии страны: представители общественных организаций, деловых кругов Гонконга и Тайваня и видные общественные деятели.
Поводом для возможного приглашения Джеки Чана могла стать его политическая позиция: будучи выходцем из Гонконга, он активно поддерживает власти Пекина. В декабре Джеки Чан заявил в интервью одной из газет, что власти должны ограничить круг тем, по которым народ может проводить демонстрации.