«Միտք» վերլուծական կենտրոնի հայտարարությունը Շիրակ Թորոսյանի հետ կապված միջադեպի առնչությամբ
Ինչպես հայտնի է, հունիսի 19-ին ԱԺ պատգամավոր, «Ջավախք» հայրենակցական բարեգործական միության նախագահ, ՀՀԿ-ից ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանին վրացի սահմանապահներն արգելել են մուտք գործել Վրաստանի տարածք:
Սա երկու երկրների պատմության մեջ իր նախադեպը չունեցող երևույթ է, երբ հայ բարձրաստիճան պաշտոնյային առանց բացատրություններ տալու արգելում են մտնել Վրաստանի կողմից վերահսկվող տարածքներ: Այս փաստն ինքնին մատնանշում է.
• վրացական պետության խուճապահար պահվածքը, երբ Ջավախքի խնդրի արդարացի լուծման համար պայքարողներին հնարավորինս հեռու են պահում խնդրո առարկա տարածաշրջանից,
• վրացական պետության լկտի պահվածքը Հայոց պետության նկատմամբ, սա հատուկ շեշտում ենք, քանի որ Շիրակ Թորոսյանը հանդիսանում է ոչ պարզապես քաղաքացի կամ պաշտոնյա, այլ՝ Ազգային Ժողովում ՀՀ իշխող կուսակցության՝ ՀՀԿ ֆրակցիայի պատգամավոր,
• վրացական պետության մշտնջենական ոչ բարեկամական դրսևորումների հերթական ապացույցը հայկական կողմի նկատմամբ, երբ վրացիներն իրենց քայլերում անգամ հաշվի չեն առնում Վրաստանի նախագահի՝ ՀՀ մոտալուտ այցի փաստը, որտեղ, ինչպես հայտնի է, բարձրացվում են «բարեկամության» ավանդական բաժակները
• ելնելով այն հանգամանքից, որ Շիրակ Թորոսյանը ծնունդով Ջավախքի Գանձա գյուղից է, կապված է իր հայրենի հող ու ջրի հետ, ունի այնտեղ բազմաթիվ հարազատ-բարեկամներ՝ նրան Վրաստանի տարածք արգելելու փաստը նաև համարում ենք վրացական պետության կողմից Շիրակ Թորոսյանի անձին բարոյական վիրավորանք հասցնելու, մարդկային արժանապատվությունը ոտնահարելու քայլ,
Ելնելով այս հանգամանքներից, պահանջում ենք, որ Վրաստանի նախագահ Մ. Սահակաշվիլին իր առաջիկա այցի ընթացքում պաշտոնապես ներողություն խնդրի ինչպես Շ. Թորոսյանից, այնպես էլ՝ բազմահազար ջավախահայերից, որոնք յուրաքանչյուր օր նվաստացվում են ՀՀ-Վրաստան սահմանային բոլոր անցակետերում:
Հիշեցնենք, որ պատգամավորը «Հզոր հայրենիք» կուսակցության նախագահ Վարդան Վարդապետյանի, ՀՀ վարչապետի ԱՊՀ հարցերով նախկին խորհրդական Ստեփան Մարգարյանի և ԱԺ նախկին պատգամավոր Վահե Հովհաննիսյանի հետ գերմանական «Ֆրիդրիխ Նաումանի հիմնադրամ»-ի առաջարկությամբ և ձեռք բերված պայմանավորվածությամբ  Վրաստանում պետք է հանդիպումներ ունենար պաշտոնյաների, հասարակական գործիչների, լրագրողական շրջանակների հետ' քննարկելու Ջավախքի խնդիրները և հայ-վրացական հարաբերությունները:

Заявление аналитического центра «Мысль» в связи с инцидентом, произошедшим с Шираком Торосяном
Как известно, 19 июня депутату НС от фракции РПА, председателю благотворительного земляческого союза «Джавахк» Шираку Торосяну грузинские пограничники запретили въезд на территорию Грузии.
Это явление, не имеющее аналогов в истории двух стран, когда армянскому высокопоставленному должностному лицу без объяснений запрещают войти на территорию, контролирующую со стороны Грузии. Сам этот факт указывает на:
• панический образ поведения грузинского государства, когда борцов за справедливое решение Джавахского вопроса держат по возможности подальше от региона, который является объектом проблемы.
• наглое поведение грузинского государства в отношении армянской государственности. Это мы особо подчеркиваем, поскольку Ширак Торосян является не просто гражданином или должностным лицом, а депутатом фракции от правящей фракции РПА.
• очередное свидетельство о постоянном недружественном проявлении со стороны грузинского государства, когда грузины даже в своих действиях не учитывают факт визита в ближайшее время президента Грузии в Армению, где как известно традиционно поднимаются традиционные бокалы «дружбы».
• исходя из того обстоятельства, что Ширак Торосян родом из джавахкского села Гандза и связан сотнями нитей со своей Родиной, имеет там многочисленных родных и близких, запрет на посещение Грузии также считаем как шаг по попранию человеческого достоинства, нанесения морального оскорбления личности Ширака Торосяна со стороны грузинского государства
Исходя из этого обстоятельства, требуем, чтобы президент Грузии М.Саакашвили во время своего предстоящего визита официально попросил бы извинения как от Ш.Торосяна, так и от многотысячных армян Джавахка, которые ежедневно унижаются во всех приграничных проходных пунктах Армения-Грузия.
Напомним, депутат вместе с председателем партии «Могучее отечество»  Варданом Вардапетяном, бывшим советником премьера Степаном Маркаряном и бывшим депутатом НС Ваге Ованисяном по предложению фонда «Фридриха Наумана» и достигнутой договоренности должен был провести встречи с должностными лицами, общественными деятелями, журналистскими кругами для обсуждения проблем Джавахка, армяно-грузинских отношений.