Վրաստանի նախագահի խորհրդական Վան Բայբուրդ. «Քեզ էլ ինչ–որ մեկը եթե վերջին խոսքերով հայհոյի ու քո տուն ցանկանա հյուր գալ, դու էլ չես թողնի»
-Եթե Հայաստանի մասին էլ ինչ-որ մեկն այդպիսի հայտարարություններ աներ, Հայաստանն էլ կարգելել նման մարդու մուտքն իր տարածք,- «7օր»-ի թղթակցի հետ հեռախոսազրույցում ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանի մասին նման հայտարարություն է արել Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի խորհրդական, «Վրաստան» հայալեզու թերթի գլխավոր խմբագիր Վան Բայբուրդը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 19-ին «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ Շ. Թորոսյանինարգելել էին հատել Վրաստանի սահմանը։
Վան Բայբուրդը տեղի ունեցածը դատապարտում է, սակայն նաև տրամաբանական է համարում, որ տվյալ երկիրն իրավունք ունի չթույլատրել մի անձնավորության մուտքը, որն իր հացսեին վերջին հայհոյանքներն է հնչեցնում և զրպարտում է։
-Վերջերս նաև Կոնստանտին Զատուլինին էին արգելել մուտք գործել Ուկրաինա։ Այդպիսի բաներ պատահում են ոչ միայն Ուկրաինայում և Վրաստանում, այլև շատ երկրներում. երբ որ անձնավորությունն իրեն ոչ կոռեկտ է պահում այդ երկրի հանդեպ, վերջինը նրան չի ընդունում։ Սա ո՛չ Վրաստանն է հորինել, ո՛չ էլ՝ Ուկրաինան։
Վ. Բայբուրդը մասնավորապես զրպարտանք և վիրավորական է համարում Ջավախքի սոցիալ-տնտեսական վիճակին, հայաթափությանը և այն վրացական հատուկ ծառայությունների կողմից կազմակերպված լինելուն վերաբերող՝ Շ. Թորոսյանի հայտարարությունները։ Իսկ իրականում, Մ. Սահակաշվիլիի խորհրդականի խոսքերով, Վրաստանը ջավախահայությանը միջնակարգ կրթություն է տալիս, իսկ հետո նրանք մեկնում են Հայաստան, բուհ են ավարտում, ամեն մեկն իր տաքուկ տեղն է գտնում և այլևս չի վերադառնում Վրաստան.
- Վրաստանի մասին Շիրակ Թորոսյանի հայատրարություններն 90 %-ով չեն համապատասխանում իրականությանը։ Դա բոլորը գիտեն։ Եվ պատահական չէ, որ Ախալքալակի և Նինոծմինդայի հասարակությունը մի քանի անգամ տեղի հեռուստատեսությամբ ելույթ է ունեցել և իր զայրույթն արտահայտել Շիրակ Թորոսյանի հայտարարությունների մասին։ Ինչպե՞ս կարելի է նման հայտարարություն անել։ Իսկ թե ինչպե՞ս է նա որակում իր խորհրդարանական գործընկերներին, որ նույն խմբակցությունից են, ձեր մազերը բիզ-բիզ կկանգնեն։ Իմ կարծիքով՝ նա ուղղակի իրականությունից կտրված մարդ է։ Իհարկե, ես ցավում եմ, որ չեն թողել Վրաստան։ Լավ կլիներ, որ թողնեին և այստեղ հանդարտ բացատրեին ու ասեին՝ ինչո՞ւ ես դու՝ Շիրակ Թորոսյան, քեզ թույլ տալիս հորինել ինչ-որ բաներ։
Ինչ վերաբերում է ջավախահայությանևվիրահայության 75 ուսուցիչների հետ կապված միջադեպին, երբ նրանց Վրաստանից արգելել էին վերապատրաստման դասընթացներին մասնակցելու համար ժամանել Հայաստան, Վ. Բայբուրդը նշել է, որ մանրամասներին ծանոթ չէ, բայց ոչ մի խոչընդոտ չի տեսնում և կարծում է, որ նրանք հետագայում կկարողանան գալ Հայաստան։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 19-ին «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ Շ. Թորոսյանին արգելել էին հատել Վրաստանի սահմանը։
Ինչ վերաբերում է ջավախահայության և վիրահայության 75 ուսուցիչների հետ կապված միջադեպին, երբ նրանց Վրաստանից արգելել էին վերապատրաստման դասընթացներին մասնակցելու համար ժամանել Հայաստան, Վ. Բայբուրդը նշել է, որ մանրամասներին ծանոթ չէ, բայց ոչ մի խոչընդոտ չի տեսնում և կարծում է, որ նրանք հետագայում կկարողանան գալ Հայաստան։

Советник президента Грузии Ван Байбурд: «Если б и тебя кто-нибудь оскорбил последним словами и хотел бы прийти в гости к тебе домой, ты бы тоже не пустил»
«Если бы и об Армении кто-нибудь сделал подобные заявления, Армения бы тоже запретила въезд на свою территорию данному человеку», - заявил в телефонном разговоре с корреспондентом «7or», советник президента Грузии Михаила Саакашвили, главный редактор армяноязычной газеты «Врастан» Ван Байбурд, говоряо депутате НС РА Шираке Торосяне.
Напомним, что 19 июня председателю земляческого союза «Джавахк» Ш. Торосяну запретили пересечь границу Грузии.
Ван Байбурд осуждает происшедшее, хотя считает логичным, что данная страна имеет право не разрешать въезд лицу, которое озвучивает в ее адрес последние ругательства и клевещет.
«Недавно также Константину Затулину запретили въехать на Украину. Такие вещи случаются не только на Украине и в Грузии, но во многих странах, когда лицо ведет себя некорректно в отношении этой страны, последняя его не принимает. Это не Грузия придумала и не Украина».
Клеветой и оскорблением, В. Байбурд считает, в частности, заявления Ш. Торосяна относительно социально-экономического состояния Джавахка, деарменизации и об ее организации грузинскими спецслужбами. В действительности же, по словам советника М. Саакашвили, Грузия дает джавахкским армянам среднее образование, а потом они уезжают в Армению, оканчивают ВУЗы, каждый находит свое теплое место и больше не возвращается в Грузию.
«Заявления Ширака Торосяна о Грузии на 90% не соответствуют действительности. Это все знают. И не случайно, что общественность Ахалкалаки и Ниноцминды несколько раз выступала по местному телевидению, и выражала свое негодование относительно заявлений Ширака Торосяна. Как можно делать подобные заявления? А как он характеризует своих парламентских коллег из той же фракции, волосы дыбом встают. По моему мнению, он просто оторванный от действительности человек. Конечно, я сожалею, что не его пустили в Грузию. Хорошо было бы, чтоб пустили и там спокойно объяснили бы и сказали: «почему ты, Ширак Торосян, позволяешь себе сочинять какие-то вещи?».
Что касается инцидента связанного с 75 учителями джавахского и грузинского армянства, которым запретили отбыть из Грузии в Армению для участия в курсах по переподготовке, В.Байбурт отметил, что не знаком с деталями, но не видит никакого препятствия и думает, что в будущем они смогут приехать в Армению.
«Если бы и об Армении кто-нибудь сделал подобные заявления, Армения бы тоже запретила въезд на свою территорию данному человеку», - заявил в телефонном разговоре с корреспондентом «7or», советник президента Грузии Михаила Саакашвили, главный редактор армяноязычной газеты «Врастан» Ван Байбурд, говоря о депутате НС РА Шираке Торосяне.