Տաճատ Վարդապետյանը, արժանապատվությունը ու Ջավախքի խնդիրը
Այսօր իր մամլո ասուլիսում ՀՀԿ պատգամավոր Տաճատ Վարդապետյանը մի շարք մտքեր հայտնեց, որը զարմանալի էր և իր բովանդակությամբ և իր ձևով: Նախ սկսենք նրանից, որ սույն գործիչը ողջ ջավախքահայության անունից հայտարարեց, թե վիրահայությունը աջակցում է գործող նախագահին: Այսպիսի հնամաշ քծնանքը 21-րդ դարում վաղուց արդեն չի օգտագործվում քիչ թե շատ կայացած երկրներում, եթե իհարկե չհաշվենք Ադրբեջանը կամ Թուրքմենիան:
Քծնանքի հաջորդ թիրախը Վրաստանի վարչապետն էր, ում նա դիֆերամբներ էր ձոնում`մոռանալով, որ ընդամենը մի քանի ամիս առաջ իր ողջ եռանդով ու, խախտելով Վրաստանի օրենսդրությունը, Ջավախքում քարոզչություն էր իրականացնում Սահակաշվիլիի օգտին: Վրաստանի նոր իշխանությունները ամենևին չեն մոռացել այս փաստի մասին, սակայն քծնանքի վաստակավոր այս գործիչը, չգիտես ինչու, համոզված է, որ անասելի քծնանքի շնորհիվ իրառաջբոլորդռներըկբացվեն, ուբոլորնամենինչարագկմոռանան:Հիշեցնենք, որ նա այն եզակի անձերից է, ում գործողությունները միանշանակ են գնահատվում բոլոր նորմալ երկրներում, քանզի նրա բարեկամները ժամանակին գործուն աջակցություն էին ցուցաբերում Վրաստանի ղեկավարության կողմից իրենց փոքր հայրենիքում(Նինոծմինդայում) բանտ կառուցելու պլաններին`հայտարարելով, որ այն վտանգ չի ներկայացնում: Սա այն պարագայում, որ բանտի կառուցումը կարող էր Նինոծմինդայում լրջորենփոխելբնակչությանդեմոգրաֆիականկազմը,քրեականացնելտարածաշրջաննուուղղակիորենարդարացնելուժայինների ներկայություննայստեղ` ՋավախքըդարձնելովՀայաստանիցկտրվածանկլավ: Եվ ահա այս անձնավորությունը, ում գործողությունների արդյունքում բազմաթիվ ջավախքցիներ լքում էին իրենց փոքր հայրենիքը ու մեկնում էին Ռուսաստան, որ կարողանան պահել իրենց ընտանիքները, իրեն համարում է ջավախահայ գործիչ ու անգամ իրավունք վերապահում ջավախահայերի անունից հայտարարություն անել: Սակայն սա ողբերգության միայն մի փոքր մասն է:
Ավելի մեծ ողբերգություն է այն, որ Ջավախքում հայության շահերին դեմ աշխատող նման պնակալեզները մեծ արժեք ունեն ներկայիս ՀՀ իշխանությունների համար, որոնք ամեն կերպ ուզում են իրենց դրածոներին պահել և թույլ չտալ, որ ինչպես Վրաստանում են ընթանում, այնպես էլ Ջավախքում ընթանան առողջ պրոցեսներ:Այսպիսով առաջացել է պարադոքսալ իրավիճակ: Վրաստանիներկայիսիշխանություններնավելիշահագռգռվածվրացահայությանխնդիրներիլուծմամբ, քանթեՀայաստանիներկայիսնժդեհականհամարվող ղեկավարությունը:
Քծնանքի հաջորդ թիրախը Վրաստանի վարչապետն էր, ում նա դիֆերամբներ էր ձոնում`մոռանալով, որ ընդամենը մի քանի ամիս առաջ իր ողջ եռանդով ու, խախտելով Վրաստանի օրենսդրությունը, Ջավախքում քարոզչություն էր իրականացնում Սահակաշվիլիի օգտին: Վրաստանի նոր իշխանությունները ամենևին չեն մոռացել այս փաստի մասին, սակայն քծնանքի վաստակավոր այս գործիչը, չգիտես ինչու, համոզված է, որ անասելի քծնանքի շնորհիվ իր առաջ բոլոր դռները կբացվեն, ու բոլորն ամեն ինչ արագ կմոռանան: Հիշեցնենք, որ նա այն եզակի անձերից է, ում գործողությունները միանշանակ են գնահատվում բոլոր նորմալ երկրներում, քանզի նրա բարեկամները ժամանակին գործուն աջակցություն էին ցուցաբերում Վրաստանի ղեկավարության կողմից իրենց փոքր հայրենիքում(Նինոծմինդայում) բանտ կառուցելու պլաններին`հայտարարելով, որ այն վտանգ չի ներկայացնում: Սա այն պարագայում, որ բանտի կառուցումը կարող էր Նինոծմինդայում լրջորեն փոխել բնակչությանդեմոգրաֆիական կազմը, քրեականացնել տարածաշրջանն ու ուղղակիորեն արդարացնել ուժայինների ներկայությունն այստեղ` Ջավախքը դարձնելով Հայաստանից կտրված անկլավ: Եվ ահա այս անձնավորությունը, ում գործողությունների արդյունքում բազմաթիվ ջավախքցիներ լքում էին իրենց փոքր հայրենիքը ու մեկնում էին Ռուսաստան, որ կարողանան պահել իրենց ընտանիքները, իրեն համարում է ջավախահայ գործիչ ու անգամ իրավունք վերապահում ջավախահայերի անունից հայտարարություն անել: Սակայն սա ողբերգության միայն մի փոքր մասն է:
Ավելի մեծ ողբերգություն է այն, որ Ջավախքում հայության շահերին դեմ աշխատող նման պնակալեզները մեծ արժեք ունեն ներկայիս ՀՀ իշխանությունների համար, որոնք ամեն կերպ ուզում են իրենց դրածոներին պահել և թույլ չտալ, որ ինչպես Վրաստանում են ընթանում, այնպես էլ Ջավախքում ընթանան առողջ պրոցեսներ: Այսպիսով առաջացել է պարադոքսալ իրավիճակ: Վրաստանի ներկայիս իշխանություններն ավելի շահագռգռված վրացահայության խնդիրների լուծմամբ, քան թե Հայաստանի ներկայիս նժդեհական համարվող ղեկավարությունը:

О достоинстве Тачата Вардапетяна и проблеме Джавахка
В ходе сегодняшней пресс-конференции член парламентской фракции РПА Тачат Вардапетян озвучил ряд мыслей, поразительных и по своей форме, и по содержанию. Начнем с того, что этот деятель от имени всего армянства Джавахка заявил, что армяне Грузии поддерживают действующего президента. Подобная затертая лесть уже давно не используется в 21-м веке в более или менее состоявшихся странах, не считая, конечно, Азербайджан и Туркменистан.
Следующей мишенью лести и подхалимажа был избран премьер-министр Грузии, которому он пел дифирамбы, забыв о том, что всего несколько месяцев назад он же, в нарушение Конституции, яростно агитировал в пользу Саакашвили. Новые власти Грузии вовсе не забыли об этом, однако, этот заслуженный подхалим, неизвестно почему, убежден в том, что, благодаря неслыханному подхалимажу перед ним откроются все двери и все очень быстро забудут обо всем. Напомним, чтоон – один из тех немногих деятелей, чьи действия однозначно расцениваются во всех нормальных странах, поскольку его родственники в свое время оказывали действенную помощь планам строительства тюрьмы на их малой Родине (в Ниноцминде), заявляя, что это не представляет угрозы. Это при том, что строительство тюрьмы могло в Ниноцминде привести к серьезному изменению демографического состава населения, криминализировать регион и напрямую оправдать присутствие там представителей силовых структур, превратив Джавахк в анклав, оторванный от Армении.И вот эта личность, в результате деятельности которого множество джавахкцев покидали свою малую Родину и отправлялись в Россию, чтобы кормить свои семьи, считает себя джавахкским деятелем и даже берет на себя право делать заявления от имени джавахкцев. Но это только одна, малая часть трагедии.
Гораздо большей трагедией является то, что подобные подхалимы, действующие в Джавахке против интересов армянства, имеют большую ценность для нынешних властей Армении, всячески пытающихся сохранить своих ставленников и не позволить, чтобы в Джавахке протекали здоровые процессы. Тем самым сложилась парадоксальная ситуация. Нынешние власти Грузии больше заинтересованы в решении проблем армян Грузии, чем считающееся носителем идеологии Нжде нынешнее руководство Армении.
Следующей мишенью лести и подхалимажа был избран премьер-министр Грузии, которому он пел дифирамбы, забыв о том, что всего несколько месяцев назад он же, в нарушение Конституции, яростно агитировал в пользу Саакашвили. Новые власти Грузии вовсе не забыли об этом, однако, этот заслуженный подхалим, неизвестно почему, убежден в том, что, благодаря неслыханному подхалимажу перед ним откроются все двери и все очень быстро забудут обо всем. Напомним, что он – один из тех немногих деятелей, чьи действия однозначно расцениваются во всех нормальных странах, поскольку его родственники в свое время оказывали действенную помощь планам строительства тюрьмы на их малой Родине (в Ниноцминде), заявляя, что это не представляет угрозы. Это при том, что строительство тюрьмы могло в Ниноцминде привести к серьезному изменению демографического состава населения, криминализировать регион и напрямую оправдать присутствие там представителей силовых структур, превратив Джавахк в анклав, оторванный от Армении. И вот эта личность, в результате деятельности которого множество джавахкцев покидали свою малую Родину и отправлялись в Россию, чтобы кормить свои семьи, считает себя джавахкским деятелем и даже берет на себя право делать заявления от имени джавахкцев. Но это только одна, малая часть трагедии.