Սոս Գիմիշյան. «Մինչև վերջին քաղբանտարկյալը դուրս չգա, համաներումն իրականացված չի լինի»
-Օրենքի նախագծով մեր տասնյակից ավելի գործընկերներ, որ ոչ մի մեղք չունեն, մնալու են դատապարտված։ Դա թույլ է տալիս ինձ ասել, որ համաներումն իր խնդիրը չի լուծել. համաներում կոչվելու փաստացի իրավունքից զրկվել է,-«7 օր»-ի հետ զրույցում խոսելով հունիսի 19-ին ԱԺ-ի ընդունած «Համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ նախագահի առաջարկի  մասին՝ ասել է ՔԺՎԿ նախագահ, ՀԱԿ անդամ Սոս Գիմիշյանը։
Նա նշել է, որ մինչև վերջին քաղբանտարկյալը դուր չգա,  համաներումն իրականացված չի լինի։
-Իշխանությունը, որը մեղավոր է մարդկանց արյունը թափելու մեջ,  չի կարողանում  իր մեջ ուժ գտնել և  նրանց, ում արարքները ընդհանրապես քրեորեն պատժելի չեն, ազատություն շնորհել։ Եվ դա բնական է,-ասել է Սոս Գիմիշյանը։

Сос Гимишян: «Пока последний политзаключенный не выйдет, амнистия не будет реализована»
«По законопроекту более чем десяток наших друзей, которые ни в чем не повинны, останутся осужденными. Это позволяет мне сказать, что амнистия не решила поставленной перед ней задачи, лишилась фактического права называться амнистией», - сказал в беседе с «7or» председатель партии «Христианско-Народное Возрождение», член АНК Сос Гимишян, говоря о принятом Национальным Собранием 19 июня по предложению президента законе «Об объявлении амнистии»
Он отметил, что пока последний политзаключенный не выйдет, амнистия не будет реализована
«Власть, которая виновна в пролитии крови народа, не может найти в себе силы подарить свободу тем, чьи поступки вообще не наказуемы уголовно. И это естественно», - сказал Сос Гимишян.