Իվանիշվիլին Երևանում խոսել է ԼՂ կարգավորման մասին
Հայաստանում այս տարվա առաջին օտարերկրյա այցով գտնվող Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանաշվիլին իր հայաստանցի պաշտոնակցի հետ առանձնազրույցից հետո պատասխանել է նաև լրագրողների հարցերին։ Նա նշել է, որ Վրաստանը պատրաստակամ է հարաբերությունները զարգացնել Հայաստանի հետ։
Նշենք, որ Բիձինա Իվանիշվիլիին բարկացրել է վրացական «Ռուսթավի-2» հեռուստաընկերության թղթակցի հարցը Վրաստանի ԱԳ նախարար Մայա Փանջիկիձեի հայտարարության վերաբերյալ: Նա ընդգծել է, որ այդ մասին անհրաժեշտ պարզաբանումն արդեն տրված է, և նախարարի խոսքն աղավաղել են լրատվամիջոցները։
Հարցը փակված է,–թեման փակել է Իվանիշվիլին։
Խոսելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ունեցած իր հանդիպումից՝ Վրաստանի վարչապետը հայտնել է, որ իրենք անդրադարձել են ԼՂ–ի խնդրի կարգավորմանը, և այդ հարցում Ալիևի դիրքորոշումն ինքը փոխանցել է Տիգրան Սարգսյանին։
Խնդիրն իրոք բարդ է և ապագայում էլ, կարծես, մոտ ապագայում այդպիսին է մնալուԻմ ցանկությունն ու կոչն է, որ երկու պետությունները հնարավորություն գտնեն հարցը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու համար,–նշել է Իվանիշվիլին:
ՀՀ վարչապետն իր հերթին Իվանիշվիլիին  շնորհակալություն է հայտնել այդ հարցում հավասարակշիռ դիրքորոշման համար։
Գաղտնիք չէ, որ ԼՂ–ի կարգավորման շուրջ արված այս կամ այն հայտարարությունները շատ հաճախ աղավաղվում են: Շնորհակալ ենք վրացի գործընկերներին, որ աղավաղումների դեպքում օպերատիվ արձագանքում են,–ընդգծել է Տիգրան Սարգսյանը:
Խոսք է եղել նաև Հայաստան-Վրաստան-Աբխազիա-Ռուսաստան երկաթգծի գործարկման մասին։ Իվանիշվիլին նշել է, որ այժմ դրա հնարավորությունն ավելի մեծ է, և հիմնական խնդիրը Ռուսաստանի հետ է.
Մենք ջանք ենք գործադրում հնարավորինս արագ վերակագնելու Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները: Երկաթգծի աշխատանքի վերակագնումը կապված է ընդհանուր խնդիրների հետ, բայց եթե կամք լինի, այն կարելի է լուծել ավելի շուտ:
Տիգրան Սարգսյանն էլ ընդգծել է, որ իրենք արձանագրել են՝ հայ-վրացական հարաբերություններում չկա մի հարց, որը հնարավոր չէ լուծել քննարկումների ճանապարհով:
Կողմերը նաև ստորագրել են մշակութային ու մաքսային ոլորտներում համագործակցության մասին հուշագրեր։
Ի դեպ, հանդիպմանը ներկա լրագրողները փոխանցում են, որ Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետերի մամուլի ասուլիսի թարգմանիչը շատ դեպքերում ճիշտ չի թարգմանել բանախոսների մտքերը, և դա, հնարավոր է, տարընթերցման պատճառ դառնա։

Карабахский вопрос должен быть решен мирным путем – Бидзина Иванишвили
Тема высказываний главы МИД Грузии Майи Панджикидзе исчерпана, так как были даны разъяснения по этому поводу. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили в ответ на вопрос журналиста грузинской телекомпании «Рустави 2».
Он также добавил, что заявление министра иностранных дел было искажено.
«Грузия придерживается мнения, что Карабахский вопрос должен быть решен мирным путем. Обе стороны должны приложить для этого все усилия. Я встречался с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и передал премьер-министру Армении его мнение касательно Карабахской проблемы», - сказал Иванишвили.
В свою очередь, Тигран Саркисян поблагодарил своего грузинского коллегу за взвешенную позицию в Карабахском вопросе.
«Не секрет, что очень часто те или иные заявления по Карабаху искажаются. Мы благодарны нашим грузинским коллегам за то, что они оперативно отреагировали, чтобы не допустить трактовок, не соответствующих позиции правительства Грузии», - заявил Саркисян.