Վազգեն Սաֆրաստյան. «ՀՀ կառավարությունը պետք է արմատապես փոխի տնտեսական քաղաքականությունը»
-Կառավարության առաջարկած «հարկային փաթեթը» երկուստեք դժգոհությունների տեղիք է տվել։ Կառավարությունը դժգոհ է, որ ԱԺ-ն ընդառաջ չի գնում հարկերը հավաքելու գործում, ԱԺ-ն էլ դժգոհ է, որ փոխանակ տեղական արտադրողի շահերը կառավարությունը պաշտպանի, ընդհակառակը, փորձում է խստացնել,- խոսելով կառավարության առաջարկած հարկային փաթեթի մասին՝ ասել է Հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆրաստյանը։ Նա պնդել է, որ առաջարկված հարկային փաթեթն առանց այն էլ փոքր հարկային դաշտը էլ ավելի կփոքրացնի։
-Մենք կարծում ենք, որ հարկային դաշտը պետք է ընդլայնվի, և հարկային ճնշումը փոքրանա։ Իսկ ես այստեղ մեծացման միտումներ եմ տեսնում։ ՀՀ կառավարությունը, ելնելով այս տնտեսական իրավիճակից, պետք է փոխի տնտեսական քաղաքականությունը, որպեսզի բյուջեն համալրվի ուղղակի հարկերով՝ շահութահարկ, եկամտահարկ,- ասել է նա։
Ըստ Վազգեն Սաֆրաստյանի՝ մեր բյուջեի 25-30 %-ը համալրվում է սահմանի վրա մաքսային տուրքերի և ԱԱՀ-ի միջոցների հաշվին։ Այն պետք է իջեցվի մինչև 15%, այլապես, այս պայմաններում մեր տնտեսությունը գնալով կփոքրանա։

Вазген Сафрастян: «Правительство РА должно кардинально изменить экономическую политику»
«Предложенный правительством «налоговый пакет» дал повод для взаимных недовольств. Правительство недовольно тем, что НС не продвигается в вопросе сбора налогов, НС недовольно тем, что правительство вместо того, чтоб защищать интересы местного производителя, наоборот пытается ужесточить свои подходы», - сказал председатель Союза отечественных производителей ВазгенСафрастян, говоря о предложенном правительством налоговом пакете. Он отметил, что предложенный налоговый пакет еще более сократит и без того маленькое налоговое поле.
«Мы думаем, что налоговое поле должно расшириться, а налоговое давление убавиться. А я здесь вижу тенденцию к расширению. Правительство РА, исходя из данной экономической ситуации, должно поменять экономическую политику, чтобы бюджет пополнялся просто налогами: налогами на прибыль, подоходным налогом», - сказал он.
По словам Вазгена Сафрастяна, на 25-30 % наш бюджет пополняется за счет таможенных пошлин на границе и НДС. Этот показатель должен снизиться до 15 %, иначе, в данных условиях наша экономика будет сокращаться.
«Предложенный правительством «налоговый пакет» дал повод для взаимных недовольств. Правительство недовольно тем, что НС не продвигается в вопросе сбора налогов, НС недовольно тем, что правительство вместо того, чтоб защищать интересы местного производителя, наоборот пытается ужесточить свои подходы», - сказал председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафрастян, говоря о предложенном правительством налоговом пакете. Он отметил, что предложенный налоговый пакет еще более сократит и без того маленькое налоговое поле.