Իտալիայում կազմակերպվել է մամուլի ասուլիս' նվիրված Արցախի պատմությանն ու հիմնախնդրին
Իտալիայում Հայաստանի դեսպանության հովանավորությամբ Հռոմի Մալոյան մշակութային կենտրոնում կազմակերպվել է մամուլի ասուլիս, ուր հայտարարվել է «Լեռնային Ղարաբաղի համար իտալական նախաձեռնության» մասին /Iniziativa Italiana per il Karabakh/, որը նպատակ ունի ծանոթացնել իտալական հասարակությանը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի ու Արցախի պատմության հետ:
Այդ նպատակով համացանցում ստեղծվել է հատուկ կայքէջ' www.karabakh.it հասցեով, ուր տեղադրված են նյութեր ոչ միայն ԼՂ հիմնախնդրի, այլեւ վերջինիս կարգավորման ուղղությամբ կարեւորագույն զարգացումների ու ԼՂՀ անկախ պետականության ներկայիս անցուդարձի վերաբերյալ:
Նշված նախաձեռնության ներքո վերջերս լույս է տեսել Արցախի պատմությանն ու ժողովրդի ազգային-ազատագրական պայքարին նվիրված իտալերեն լեզվով առաջին գիրքը: Այն հեղինակել է Էմանուելե Ալիպրանդին (Emanuele Aliprandi) եւ վերնագրված է «Ղարաբաղի իրավունքները' փոքր երկրի եւ մեծ ժողովրդի պատմություն»:

В Италии презентован сайт о Республике Арцах и Карабахском конфликте
При содействии посольства Армении в Италии, культурный центр Малоян в Риме организовал пресс-конференцию, в ходе которой было объявлено об «Итальянской инициативе для Карабаха» /Iniziativa Italiana per il Karabakh/. Цель инициативы заключается в ознакомлении итальянского общества с историей Арцаха и Карабахского конфликта.
Для этой цели был создан специальный сайт - www.karabakh.it, где можно найти материалы не только о конфликте, но и о процессе его урегулирования, а также о жизни независимой Республики Арцах.
В рамках указанной инициативы, недавно вышла в свет книга на итальянском языке об истории и национально-освободительной борьбе народа Арцаха - «Права Карабаха: история маленькой страны и большого народа». Автором книги является Эмануеле Алипранди.