Վահան Շիրխանյան. «Մարքսիստական կուսակցությունը պետք է հեռացվի Կոնգրեսից»
-ՀԱԿ-ը ոչ մի բան չի կարող անել։ Նա օրենքով կարող է վերցնել իր մանդատը։ ՀԱԿ-ը պետք է Մարքսիստական կուսակցությանը հեռացնի Կոնգրեսից։ Մարքսիստի կողմից, սակայն, սա ուղղակի խայտառակություն է։
Վ. Շիրխանյանն այն կարծիքին է, որ Մարքսիստական կուսակցությունը բացառություն կլինի։
–Ես չեմ կարծում, որ Կոնգրեսից որևէ մի մարդ նորից կվերցնի մանդատը, բացի Հակոբյան... ի՞նչ էր անունը... Դավիթից և ՀԱԿ-ի ցուցակում գտնվող Մարքիստական կուսակցության մյուս 2 անդամներից։ Մանդատ վերցնել-չվերցնելը հենց այնպես չէ։ Դա բողոքի ակտ է, որ ընտրությունները կեղծվել են։ Հիմա, եթե Դավիթ Հակոբյանը դեմ է այն տեսակետին, որ ընտրությունները կեղծվել են, և գնում է աշխատելու, դա իր կուսակցության տեսակետն է։ Այսինքն՝ մարդը համարում է, որ եղել են արդար, ազնիվ ընտրություններ, ինքն էլ ձայներ է ստացել, և գնում է աշխատելու։ Ի՛ր գործն է,– «7 օր»–ին ասել է նա։
Վահան Շիրխանյանը համոզված է, որ Դավիթ Հակոբյանի դեպքում ՀԱԿ-ը ոչինչ անել չի կարող։

Ваан Ширханян: «Марксистская партия должна быть исключена из Конгресса»
«АНК не может ничего сделать. По закону он должен взять свой мандат. АНК должен исключить Марксистскую партию из конгресса. Но со стороны марксиста это просто позор», отметил он.
В. Ширханян считает, что Марксистская партия станет исключением.
«Я не думаю, что кто-либо из Конгресса вновь возьмет мандат, кроме Акопяна, как его звали, Давида и находящихся в списке АНК двух других членов Марксисткой партии. Взять или не взять мандат не просто так. Это акт протеста против того, что выборы были сфальсифицированы. Сейчас если Давид Акопян против той точки зрения, что выборы были сфальсифицированы и идет работать, то это точка зрения его партии. То есть, человек считает, что выборы были справедливые и честные, а он получил голоса, и идет работать. Но это уже его дело» - сказал В. Ширханян «7or».
Ваан Ширханян уверен, что в случае с Давидом Акопяном АНК не может ничего поделать.