-Սա հեղափոխություն չէ, սա նույն իսլամականի սահմաններում մի խմբակցության բողոքն է մյուսի դեմ,- «Մամուլի ազգային ակումբում» հայտարարել է ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Գառնիկ Ասատրյանը։ Նա նշել է նաև, որայս օրերին Իրանում տեղի ունեցող գործընթացները գունավոր հեղափոխություն չեն կարող լինել, քանի որ չեն ուղղորդվել դրսից։ Սակայն, ըստ նրա, եթե անգամ սկզբնական ժամանակահատվածում արևմտյան շրջանները շատ չեզոք դիրքորոշում ունեին, ապա աստիճանաբար տոնայնությունը փոխվում է, և էթնիկական բնույթն է առաջ քաշվում.
-Այս ընտրությունների առանձնահատկությունն այն է, որ, Իրանի նորագույն պատմության մեջ առաջին անգամ, ընտրություններում ձայներ ստանալու համար երկրի էթնիակական միավորները դարձան ներքին քաղաքական մանիպուլյացիայի առարկա։ Ես հույս ունեմ, որ Իրանի իշխանությունները և ընդդիմությունը իմաստնություն կդրևորեն և անպայման կգան հայտարարի։ Սա կայունության, տարածքային ամբողջականության իմաստով չափազանց կարևոր է։
Գառնիկ Ասատրյան. «Իրանում հեղափոխություն չի լինի»
-Սա հեղափոխություն չէ, սա նույն իսլամականի սահմաններում մի խմբակցության բողոքն է մյուսի դեմ,- «Մամուլի ազգային ակումբում» հայտարարել է ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Գառնիկ Ասատրյանը։ Նա նշել է նաև, որ այս օրերին Իրանում տեղի ունեցող գործընթացները գունավոր հեղափոխություն չեն կարող լինել, քանի որ չեն ուղղորդվել դրսից։ Սակայն, ըստ նրա, եթե անգամ սկզբնական ժամանակահատվածում արևմտյան շրջանները շատ չեզոք դիրքորոշում ունեին, ապա աստիճանաբար տոնայնությունը փոխվում է, և էթնիկական բնույթն է առաջ քաշվում.

«Это не революция, это протест одной группировки против другой в пределах той же исламской страны», - заявил в «Национальном пресс-клубе» заведующий кафедрой иранистики ЕГУ Гарник Асатрян. Он также отметил, что происходящие в эти дни в Иране события не могут быть цветной революцией, поскольку они не были продиктованы извне. Однако, по его мнению, если даже на начальном этапе западные районы имели вполне нейтральную позицию, то постепенно тональность меняется и вперед выдвигается этнический фактор.
«Особенность данных выборов в том, что впервые в новейшей истории Ирана для получения голосов на выборах этнические единицы страны стали предметом внутриполитической манипуляции. Я надеюсь, что власти и оппозиция проявят мудрость и обязательно придут к общему знаменателю. Это чрезмерно важно в плане стабильности и территориальной целостности страны».
Гарник Асатрян: «Революции в Иране не будет»