Ո՞վ կլինի 4–րդ հանրապետության հիմնադիրը
-Եթե մեր իրականության մեջ գտնվի Ֆրանկոյի նման մեկը, ով զբաղեցնելով պետության բարձրագույն պաշտոնը, գիտակցաբար կգնա ժողովրդավարությանը սկիզբ դնելու, քաղաքացիական իրավունքների պաշտպանությանը մեր երկրում սկիզբ դնելու ճանապարհով,  բոլոր անհրաժեշտ հիմքերը ձեռքի տակ ունենալով նրան կարելի է հռչակել Հայաստանի 4–րդ հանրապետության հիմնադիր,–«Իրավունք դե ֆակտո» ակումբում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանը։ Ըստ քաղաքագետի՝ հարկավոր է վերջ դնել 3–րդ հանրապետության գետնի վրա ստեղծված ընտրակեղծարարությունների տխրահռչակ համակարգին և սկիզբ դնել նոր ժողովրդավարական համակարգի։
–Այն հոռի համակարգը, որը ոտնակոխ է անում մեր ժողովրդին սեփական իշխանությունների ազատ ընտրելու իրավունքը, անքակտելի է այս պետությունից,– ասել է Հ. Հովհաննիսյանը։

Кто станет основателем 4-ой республики?
«Если в нашей действительности найдется некто подобный Франко, кто, занимая высший пост государства, сознательно уйдет, чтоб заложить начало демократии, защите гражданских прав в нашей стране, имея все необходимые основания, можно провозгласить его основателем 4-й Республики Армении», - сказал во время пресс-конференции в клубе «Иравунк де-факто» председатель Союза политологов Амаяк Ованисян. По его словам, необходимо положить конец созданной на основе 3-й республики пресловутой системе фальсификации выборов и заложить начало новой демократической системе.
«Та ужасная система, которая попирает право нашего народа свободно выбирать, неотделима от этого государства» - сказал А. Ованисян.