«2012–ի դեկտեմբերի 21-ին հանգիստ քնեք»,–ասում էաստղագետ, ՆԱՍԱ–ի փորձագետ Դոն Յոմանսը։ Նրա խոսքերով՝ 2012թ. Ապոկալիպսիս չի լինի միայն այն պատճառով, որ համաձայն ֆիզիկայի, աստղագիտության հայտնի բոլոր օրենքների՝ դեկտեմբերի 21-ին կլինի տարվա ամենաերկար գիշերը՝ ուրիշ ոչ մի առտառոց բան։
Վերջին շրջանում շատ էր խոսվում այն մասին, որ համաձայն մայա ցեղի օրացույցի՝ այս տարվա դեկտեմբերին կլինի աշխարհի կործանումը։ Այս և աշխարհի վերջի վերաբերյալ այլ «հիմնավորումները» Յոմանսն ու նրա գործընկերները հեշտությամբ հերքել են։ Դրանք, ՆԱՏՕ–ի մասնագետների հատուկ մեկնաբանություններով, արդեն հրապարկվել են։ Ուշագրավ է, որ ՆԱՍԱ–ի փորձագետները աշխարհի վերջի վերաբերյալ չնվազող աղմուկի համար մեղադրել են գիտնականներին։
Մայաները սխալվեցին
Գիտնականները հետազոտել են խոշոր աղետների հինգ «ամենաշրջանառվող վարկածները» և պարզաբանել են, թե ինչու դրանք հնարավոր չեն։
«2012–ի դեկտեմբերի 21-ին հանգիստ քնեք»,–ասում է աստղագետ, ՆԱՍԱ–ի փորձագետ Դոն Յոմանսը։ Նրա խոսքերով՝ 2012թ. Ապոկալիպսիս չի լինի միայն այն պատճառով, որ համաձայն ֆիզիկայի, աստղագիտության հայտնի բոլոր օրենքների՝ դեկտեմբերի 21-ին կլինի տարվա ամենաերկար գիշերը՝ ուրիշ ոչ մի առտառոց բան։

Эксперты NASA распространили официальное заявление, что никакого конца света в эту дату не будет, об этом сообщается на официальном сайте агентства.
В NASA предприняли очередную попытку успокоить общественность и рассказали о том, что на самом деле ждет землян сегодня, 21 декабря 2012 года.
Дон Йоманс, возглавляющий программу NASA по наблюдению за околоземными объектами, рекомендует особенно нервным и впечатлительным людям «хорошо выспаться 21 декабря, то есть взять и проспать апокалипсис».
Йоманс, в частности, заявил: «Майя никогда не предполагали, что в это время наступит конец света!»
Ученый развенчал и миф о загадочной планете Нибиру, которая якобы внезапно упадет на Землю из глубин космоса и уничтожит человечество. По его словам, нет никаких доказательств того, что Нибиру вообще существует.
Не ожидается в декабре 2012 года и катастрофического парада планет. Не поменяются и географические полюса Земли, поскольку вращение нашей планеты стабилизирует Луна. Ну а смена магнитных полюсов происходит не внезапно, а постепенно, растягиваясь на долгие тысячелетия. Единственное, что действительно может доставить хлопоты землянам, - это магнитные солнечные бури.
Конца света не будет - NASA