Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կգործի Ռոբերտ Ֆալկի ստեղծագործությունների ցուցահանդեսը
Հայաստանի ազգային պատկերասրահում դեկտեմբերի 14-ից (բացումը ժ. 15։00)–ին,  գործում է Ռոբերտ Ֆալկի ստեղծագործությունների ցուցահանդեսը: Նկարչի ծննդյան 125-ամյակը նշվել է 2011թ.: Առաջին անգամ համատեղ ներկայացվում են Ռ. Ֆալկի աշխատանքները ՀԱՊ-ի և Ռուսական արվեստի թանգարանի հավաքածուներից: Ցուցադրվում են բազում կատալոգներում և հետազոտություններում լուսաբանված նկարչի առաջնակարգ ստեղծագործությունները, որոնք լավագույնս բացահայտում են վարպետի արվեստի էվոլյուցիան:
Ցուցադրությունը լուսաբանում է Ռոբերտ Ֆալկի ստեղծագործական ուղին` սկսած «Բուբնովի վալետ»-ի վաղ (1910-ական թթ.) և փարիզյան (1928-193 թթ.) շրջաններից մինչև 1940-50-ական թվականները` վարպետի հասուն շրջանը: Ցուցադրության մեծ մասն են կազմում Ֆալկի գեղանկար հորինվածքները, այդ թվում` «Դաշնամուրի մոտ», 1917թ., «Սևամորթը. Կրկեսի դերասանը», 1917թ., նկարչի կնոջ` Ա. Վ. Շչեկին-Կրոտովայի «Սև գլխաշորով», 1948թ., և «Վարդագույն գլխաշորով», 1958թ., հայտնի դիմապատկերները, բնանկարներ և նատյուրմորտներ: Ցուցադրվում են նաև մատիտանկարներ և ջրանկարներ, ինչպես նաև Կ. Գոլդոնիի «Ստախոսը» պիեսի ձևավորման էսքիզը (1940): Ազգային պատկերասրահի հավաքածուում գտնվող աշխատանքների մեծ մասը ձեռք է բերվել 1965 թվականին ՀԱՊ-ում կազմակերպված Ռ. Ֆալկի առաջին անհատական ցուցահանդեսից: Դրանք ներառում են նաև նկարչի այրու` Ա. Վ. Շչեկին-Կրոտովայի թանգարանին նվիրաբերած ստեղծագործությունները:

В Национальной картинной галерее Армении будет действовать выставка работ Роберта Фалька
С 14-го декабря в Национальной картинной галерее Армении будет действовать выставка произведений российского живописца Роберта Фалька.
Впервые в одной экспозиции будут объединены работы художника как из Национальной галереи, так и Музея русского искусства.
Выставка прослеживает творческий путь художника: от раннего «бубнововалетского» (1910-е гг.) и парижского (1928-37–е гг.) периодов, до произведений 1940-50-х гг. – этапа зрелости и подведения итогов.
На выставке превалируют живописные композиции Фалька, среди которых  «У пианино» (1917г.), «Негр. Старый артист цирка» (1917г.), известные портреты жены художника А.В. Щекин – Кротовой «В черной шали» (1948г.), «В розовой шали» (1953г.), пейзажи и натюрморты. Экспонируются также рисунки и акварели, в том числе эскиз декорации к пьесе К.Гольдони «Лгун» (1940 г.).
Большинство работ мастера из собрания Национальной картинной галереи были приобретены с первой персональной выставки Фалька, организованной в Государственной картинной галерее Армении в 1965 году, включающие и дарственные произведения, преподнесенные музею вдовой художника А. Щекин-Кротовой.
Автор каталога и куратор выставки – Ирина Багдамян, зав.отделом зарубежной живописи НГА.
Представленные произведения Фалька входят во многие каталоги и исследования, без них трудно представить эволюцию искусства мастера.