ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը հանդիպեց ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպանի հետ
Դեկտեմբերի 5-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպեց ՀՀ-ում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ստեպան Սուխորենկոյի եւ նրա առաջին տեղակալ Վալերի Գորելկոյի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես կարեւորվեց միջխորհրդարանական համագործակցության դերը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւ երկու երկրների` միջազգային կազմակերպություններում փոխշահավետ համագործակցության զարգացման հեռանկարներին: Ըստ Արտակ Զաքարյանի` առաջնային խնդիր է, որ Բելառուսի խորհրդարանական պատվիրակությունը` որպես հավասար գործընկեր, ներգրավված լինի Արեւելյան գործընկերության Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում: Այդ առումով աշխատանքներ են կատարվում Եվրանեսթ ԽՎ-ում ստեղծված հատուկ աշխատանքային խմբում:
Կարեւորելով եվրոպական ինտեգրացիան` Ստեպան Սուխորենկոն նշեց, որ իրենց ցանկությունն է լինել հավասար գործընկեր:
Հանդիպմանն անդրադարձ եղավ Բելառուսի խորհրդարանական ընտրություններին, ինչպես նաեւ Հայաստան-Բելառուս միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հետագա աշխատանքներին եւ խորհրդարանների միջեւ կապերի աշխուժացման հնարավորություններին: Կողմերը պայմանավորվեցին միջոցներ ձեռնարկել երկու երկրների խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների միջեւ համագործակցությունը խորացնելու համար:

Представитель НС встретился с послом Беларуси в РА
Сегодня председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям  Артак Закарян встретился с чрезвычайным и полномочным послом Республики Беларусь в РА Степаном Сухоренко и его первым заместителем Валерием Горелко, сообщает пресс-служба НС.
В ходе встречи обсуждены вопросы развития межпарламентских связей двух стран. В частности, подчеркнута роль межпарламентского сотрудничества в укреплении двусторонних связей.
Собеседники обратились также  к перспективам развития взаимовыгодного сотрудничества РА и Беларуси в международных организациях. Закарян отметил, что первоочередной задачей является вовлечение парламентской делегации Беларуси, как равноправного партнера,  в  Парламентскую Ассамблею «Евронест» Восточного партнерства. В этом русле ведутся работы в специально созданной в ПА «Евронест» рабочей группе.
Отметив приоритетность европейской интеграции, Сухоренко выразил пожелание своей страны быть равным партнером указанной международной структуры.
На встрече затронуты были также парламентские выборы в Беларуси, возможности оживления дальнейших работ и связей межпарламентской комиссии Армения – Беларусь. Стороны договорились предпринять меры по углублению сотрудничества между комиссиями внешних отношений парламентов двух стран