Թուրքիայի ԱԳ նախարարը մեկնում է ԱՄՆ և Ռուսաստան
Այս շաբաթ սկսվել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավուդօղլուի շրջագայությունը Եվրոպայի երկրներով։ Նա նախատեսել է այցելել նաև ԱՄՆ և Ռուսաստան։
Լյուքսեմբուրգում նա մասնակցել է ԵՄ արտաքին և ընդհանուր կապերի նստաշրջանին։ Այնուհետև, իր գերմանացի գործընկերոջ հրավերով, նա կայցելի Գերմանիա, որտեղ կքննարկվեն երկու երկրների համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Եվրոպայից Դավուդօղլուն կմեկնի ԱՄՆ, որտեղ հունիսի 18-ին նախագահելու է Իրաքի հարցով ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի նստաշրջանում։
Ռուսաստան այցելության շրջանակներում Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության ղեկավարն իր ռուսաստանցի գործընկերոջ՝ Սերգեյ Լավրովի հետ կքննարկի տարածաշրջանային և միջազգային հարցեր։

Глава МИД Турции направится в США и Россию
На этой неделе начнется поездка министра иностранных дел Турции Ахмеда Давудоглу по странам Европы. Планируется также посетить США и Россию.
В Люксембурге он принял участие в сессии комиссии ЕС по внешним и общим связям. После этого, по приглашению своего германского коллеги, он посетит Германию, где будут обсуждены вопросы сотрудничества между двумя странами.
Из Европы Давудоглу направится в США, где 18-го будет председательствовать на сессии СБ ООН по вопросу Ирана.
В рамках визита в Россию глава МИД Турции обсудит вместе со своим российским коллегой Сергеем Лавровым региональные и международные вопросы.