Ի՞նչ է պլանավորում Իվանիշվիլին Ջավախքում ու ինչպե՞ս է արձագանքում Հայաստանը
Վրաստանի նորընտիր խորհրդարանում ընդունեցին, որ Վրաստանի նախագահ Միխեյիլ Սահակաշվիլիի ղեկավարած ռեժիմը քաղաքական դրդապատճառներով էր քրեական հետապնդում հայտարարել ու դատապարտել հայ քաղաքական գործիչներին:
Ինչպես արդեն ավելի վաղ գրել էր Zham.am-ը, քաղբանտարկյալ ճանաչված 184 անձանց թվում է ջավախահայ քաղաքական գործիչ, «Միասնական Ջավախք» ժողովրդավարական դաշինք քաղաքական շարժման առաջնորդ Վահագն Չախալյանը, ով շինծու մեղադրանքներով 2009թ. ապրիլի 7-ին դատապարտվել էր վրացական դատարանի կողմից 10 տարվա ազատազրկման՝ ջավախքահայության իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ իր քաղաքական գործունեության համար: Աջարիայի հայ համայնքի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանն ու նրա տեղակալն էլ 2010թ.-ի վերջին ձերբակալվել էին՝ Ռուսաստանի օգտին լրտեսություն անելու համար, սակայն իրականում Սահակաշվիլին ուղղակի չներեց Արմեն Գևորգյանին՝ իր ռեժիմի ձեռքով տապալված Աջարիայի նախագահ Ասլան Աբաշիձեի հետ կապեր պահպանելու համար: Նրանց անունները ևս առկա են քաղբանտարկյալ հայտարարված մարդկանց ցուցակում: Այժմ նրանց բոլորի գործերը կվերանայվեն, իսկ մինչ այդ այս հայ գործիչները ազատ կարձակվեն:
Շուտով կփակվի նաև Վրաստանի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր (1995-ից 2008թթ.), Ջավախքում «Վրացական երազանք» կոալիցիայի շտաբ բացելու համար արագորեն սարքված գործով հեռակա 6 տարվա ազատազրկման դատապարտված ու այժմ հետախուզման մեջ գտնվող Մելիք Ռաիսյանի քրեական գործը:Սահակաշվիլիի ռեժիմը այս գործչին սկսեց հետապնդել Բիձինա Իվանիշվիլիի կողմն անցնելու ու Ջավախքում բնակչությանը քաղաքականապես ակտիվացնելու փորձերի համար, իսկ հետո էլ ձերբակալեց նաև նրա մտերիմներից Գեորգի Մխչյանին:
Ի՞նչ կհաջորդի քրգործերի վերանայմանը Ջավախքում
Այսպիսով, Վրաստանի նոր իշխանությունները կատարեցին իրենց ավելի վաղ տված խոստումները՝ վերանայելու քաղաքական նպատակներով հետապնդման ենթարկված մարդկանց գործերը: Ընդ որում՝ ոչ միայն ազատ կարձակվեն հայ գործիչները, այլև, ըստ Zham.am-ի ունեցած տեղեկությունների, Ջավախքում բավականին մեծ հեղինակություն վայելող Մելիք Ռաիսյանը տեղական վարչական համակարգում լուրջ դերակատարություն է ստանձնելու, ինչը էապես կնպաստի ջավախահայության խնդիրների լուծմանը:Ավելին, հայտնի փաստ է, որ Սահակաշվիլիի օրոք Ջավախքում քաղաքական հետապնդումների ու բնակչությանը վախի մթնոլորտում պահելուն ուղղված համակարգ էր ձևավորվել՝ հենց հայկական ազգանուն կրող մարդկանց ակտիվ ներգրավվածությամբ: Ու այդ մարդկանցից մեկը`Ախալքալաքի նախկին ոստիկանապետ Սամվել Պետրոսյանը, Սահակաշվիլիի ղեկավարած կուսակցության ցուցակով սարսափելի կեղծիքների արդյունքում ընտրվել է պատգամավոր հենց Ախալքալաքից` ներկայացնելու…հայ ազգաբնակչության շահերը: Ֆորմալ առումով Վրաստանի խորհրդարանում այս պահին հայությանը 3 ներկայացնողներից է նաև մեղմ ասած իր հայանպաստ գործունեությամբ աչքի չընկնող ու Սահակաշվիլիի «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցության ցուցակով Նինոծմինդայից առաջադրված տեղական օլիգարխ Հենզել Մկոյանը, ով անմիջապես լքեց խմբակցությունը դրա` ընդդիմություն դառնալուց անմիջապես հետո: Եվ այժմ Իվանիշվիլիի ղեկավարած կառավարությունը պատրաստվում է ետ կանչել Սահակաշվիլիի`իրենց արատավոր վարքագծով աչքի ընկած այս կադրերին: Ախալքալաքից պատգամավոր է դառնալու ջավախահայության շրջանում իր ակտիվ հայանպաստ գործունեությամբ հայտնի Նորիկ Կարապետյանը, ում հայտարարեցին պարտված՝ թեկնածու Սամվել Պետրոսյանի հետ մրցակցության արդյունքում: Իրականում նա պարտվել է ոչ թե բնակչության ձայները չստանալու, այլ տեղի ունեցած ընտրակեղծիքների պատճառով:
Սա նշանակում է, որ Վրաստանի նոր իշխանությունները հասկանում են Ջավախքում առողջ միջավայր ձևավորելու անհրաժեշտությունը, ինչն էապես կնպաստի տեղի հայության կենսագործունեության նորմալ պայմանների ստեղծմանն ու ահագնացող արտագաղթի տեմպերի նվազմանը:
Եվ խնդիրը միայն սպասվող վարչական փոփոխությունները չեն: Սահակաշվիլիի օրոք ու ակտիվ աջակցությամբ վերջին 4-5 տարիների ընթացքում Ջավախքում բոլոր տենդերները թուրքական ու ադրբեջանական ընկերություններն էին շահում. մոտ 3 մլրդ դոլարի ներդրում են արել: Թուրքիայի ներդրումներով տեղում հէկ-եր են կառուցվում, իսկ Ադրբեջանը ֆինանսավորում է Կարս-Ախալքալաք-Բաքու երկաթգծի վրացական հատվածի շինարարությունը: Արդյունքում տեղի հայ բնակչությունը շինարարական աշխատանքներում էլ ներգրավված չէր. ստիպված թողում էր հայրենի տունն ու հեռանում: Ջավախքի թուրքականացումը ոչ միայն նշանակում է տեղի հայության ակտիվ արտագաղթ, ինչը նաև տարիներ անց կարող է լուրջ խնդիրներ ստեղծել Հայաստանի՝ արտաքին աշխարհի հետ կապի հաստատման հարցում, այլև Թուրքիայի ու Ադրբեջանի մոնոպոլ դիրքերի հաստատումն ու Վրաստանի հարավի մահմեդականացումը կարող են լուրջ վտանգ դառնալ Վրաստանի ազգային շահերի տեսանկյունից /Թուրքիան տնտեսական էքսպանսայի է ենթարկում Աջարիան, իսկ Բորչալուն ադրբեջանականացվում է/: Վրաստանի նոր իշխանությունները, ըստ արդեն իսկ տրվող մեսիջների, չեն պատրաստվում թույլ տալ, որ անարգել շարունակվի թուրք-ադրբեջանական առաջխաղացումը Ջավախքում`հասկանալով վերահաս վտանգներն ու պատրաստվում են որոշակի փոփոխություններ մտցնել Վրաստանի զարգացման ուղենշում:
Պատահական չէ՝ որպես առաջանահերթություն, Իվանիշվիլին հայտարարեց ռուս-վրացական հարաբերությունների բարելավման իր նպատակադրության մասին ու առաջին հերթին շեշտեց տնտեսական համագործակցության ու Վրաստանի` ռուսական շուկա վերադառնալու անհրաժեշտությունը: Ռուսաստանի հետ Վրաստանի կապերի խզված մնալու պարագայում Թուրքիան ու Ադրբեջանը ամեն ինչ անելու են ստեղծված իրավիճակից օգտվելու համար, ինչի արդյունքում Վրաստանի էներգետիկ ու տնտեսական կախվածությունը այս երկրներից շարունակելու է աճել: Այս պահի դրությամբ Ադրբեջանի նավթային պետական ընկերությունը Վրաստանում 2-րդ ամենախոշոր հարկատուն է. ընկերությունը վերահսկում է Վրաստանի բենզինի շուկայի 72 եւ դիզելային վառելիքի շուկայի 61 տոկոսը:Ադրբեջանի նավթային ընկերությունը ամբողջությամբ գնել է նաև ռուսական ИТЕРА-Грузия ընկերության բաժնետոմսերը` դառնալով Վրաստանի բնակիչներին գազ մատակարարող խոշորագույն ընկերությունը, իսկ սա չի կարող տագնապի տեղիք չտալ:
Ընդ որում՝ նկատենք նաև, որ ադրբեջանցիները վերջերս աղմուկ էին բարձրացրել Վրաստանի նոր իշխանությունների`Աբխազիայի տարածքով ռուս-վրացական երկաթուղային կապի վերագործարկման Վրաստանի նոր իշխանությունների պլանների հրապարակումից հետո: Երկաթուղու վերագործարկումը որոշ չափով թույլ կտա հաղթահարել թուրք-ադրբեջանական տնտեսական շրջափակումը ու ուղղակի կկապի Հայաստանին ու Ռուսաստանին: Ադրբեջանցի գործիչների ու քաղաքագետների նյարդային մեկնաբանություններին ի պատասխան`Վրաստանի վերամիավորման հարցերով պետնախարար Պաատա Զաքարեաշվիլին նկատեց. «Ադրբեջանցի քաղաքագետները չեն, որ պետք է որոշեն՝ վերականգնել Աբխազիայով երկաթուղային կապը Ռուսաստանի հետ, թե ոչ»: Նա նաև շեշտեց, որ սա առաջին հերթին Վրաստանի շահերից է բխում: Նախկին նախարար Գրիգոլ Վաշաձեն պնդում էր ճիշտ հակառակը`հայտարարելով, որ երկաթուղին պետք է Ռուսաստանին ու Հայաստանին, սակայն հարց է`արդյոք այն պետք է նաև Վրաստանին: Սա առնվազն մեսիջ է, որ Վրաստանի նոր ղեկավարությունը քայլեր է ձեռնարկում՝ հավասարակշռելու ու նորովի կառուցելու իր հարաբերությունները հարևանների հետ, զսպելու Ադրբեջանի ու Թուրքիայի անարգել առաջխաղացումը Վրաստան:
Ինչպե՞ս է արձագանքում Հայաստանը
Սակայն, որքան էլ որ կառուցողական տրամադրված լինի Վրաստանի նոր ղեկավարությունը ու նրա քաղաքականությունը որոշակիորեն համընկնի հայության շահերի հետ, պետք է հիշել, որ Վրաստանի նոր քաղաքական վերնախավը միատարր չէ. ցանկալիին հասնելու համար անհրաժեշտ է ակտիվ համագործակցություն ու աշխատանք Վրաստանի քաղաքական տարբեր շրջանակների հետ:Ադրբեջանում սա շատ լավ են հասկանում. այս երկիրը տարբեր ոլորտներում ակտիվ լոբբինգ է իրականացնում`իր շահերն առաջ տանելու համար: SOCAR-ի ղեկավարն արդեն հասցրել է Իվանիշվիլիի հետ երկու անգամ հանդիպում ունենալ` իր տնտեսական շահերը երաշխավորելու համար, Իվանիշվիլիի ամենաազդեցիկ խորհրդականներից մեկը ադրբեջանական լոբբինգի ուղղակի ներկայացուցիչ է` SOCAR-ի նախկին մենեջերը:Իսկ Հայաստանը բացի նոր իշխանությունների հետ համագործակցելու պատրաստակամության մասին հերթապահ հայտարարությունից, որևէ նշանակալի քայլ չի արել:Այսպես ասած «աշխատանքային» արձագանքի ակնհայտ բացակայությունը ցցուն օրինակ է, որ ՀՀ իշխանություններն ու նրանց սպասարկող ԶԼՄ-ները ներքաղաքական ինտրիգներ սարքելուց դուրս բացարձակ ոչնչով հետաքրքրված չեն: Կարելի է արձանագրել, որ Հայաստանի իշխանությունները զրո քաղաքականություն են վարում Վրաստանի նկատմամբ, այնինչ այս երկրի հետ կապերն ու հարաբերությունները ուղղակի կապված են Հայաստանի կենսական շահերի հետ ինչպես ջավախահայության իրավունքների, այնպես էլ Հայաստանի արտաքին ճանապարհների ու ազգային անվտանգության տեսանկյունից:

Что Иванишвили планирует делать в Джавахке и как на это реагирует Армения?
В Парламенте Грузии нового созыва согласились с тем, что режим президента Грузии Михаила Саакашвили, руководствуясь политическими мотивами, осуществил уголовное преследование и осудил к лишению свободы армянских политических деятелей.
Как уже ранее писал Zham.am, среди 184 человек, объявленных политическими заключенными, значится и армянский политический деятель Джавахка, лидер политического демократического союза «Единый Джавахк» Ваагн Чахалян, который 7 апреля 2009 года по сфабрикованному обвинению был приговорен к 10 годам лишения свободы за свою политическую деятельность, направленную на защиту прав армян Джавахка. Бывший лидер армянской общины Аджарии Армен Геворкян и его заместитель в конце 2010 года были арестованы по обвинению в шпионаже в пользу России, но на деле Саакашвили просто не простил Армену Геворкяну то, что тот сохранял контакты со свергнутым режимом Саакашвили президентом Аджарии Асланом Абашидзе. Их имена также значатся в списке лиц, объявленных политическими заключенными. Сейчас их дела будут пересмотрены, а до этого все армянские политики будут освобождены из-под стражи.
Скоро будет закрыто и уголовное дело против объявленного в розыск бывшего депутата Парламента Грузии (с 1995 по 2008 годы) Мелика Раисяна, которого за открытие в Джавахке предвыборного штаба коалиции «Грузинская мечта» по наспех сфабрикованному делу приговорили к 6 годам лишения свободы.
Режим Саакашвили начал преследовать этого политика после его перехода на сторону Бидзины Иванишвили и попыток политически активизировать население Джавахка. Позже был арестован близкий Раисяну Георгий Мхчян.
Таким образом, новые власти Грузии выполнили данные ими ранее обещания пересмотреть уголовные дела лиц, подвергавшихся преследованиям по политическим мотивам. Причем, предполагается не только освобождение армянских политиков, но и, согласно имеющимся у Zham.am данным, пользующийся в Джавахке значительным авторитетом Мелик Раисян начнет играть достаточно серьезную роль в местной администрации, что окажет существенное содействие решению проблем джавахкских армян. Более того, известным является тот факт, что формирование в эпоху правления Саакашвили системы по поддержанию атмосферы страха и преследований осуществлялось при активном вовлечении лиц, имеющих армянские фамилии. И один из таких граждан – бывший начальник полиции Ахалкалаки Самвел Петросян благодаря ужасающим фальсификациям по списку руководимой Саакашвили партии стал депутатом Парламента и…будет представлять там интересы армянства Ахалкалаки. Формально одним из 3 представителей армянства в Парламенте Грузии значится еще и, мягко говоря, не отличающийся защитой интересов армян, избранный по списку партии Саакашвили «Единое национальное движение» олигарх из Ниноцминда Гензель Мкоян, который, стоило этой фракции стать оппозиционной, тотчас покинул ее ряды. И теперь возглавляемое Иванишвили правительство намерено отозвать кадры, особо отличившиеся служением Саакашвили. От Ахалкалаки депутатом станет и известный в Джавахке своей деятельностью в защиту прав армян Норик Карапетян, которого объявили проигравшим в борьбе за депутатский мандат с Самвелом Петросяном кандидатом. В действительности же он проиграл не из-за того, что получил недостаточное количество голосов избирателей, а благодаря имевшим место фальсификациям.
Это означает, что новые власти Грузии осознают необходимость формирования здоровой среды в Джавахке, что окажет существенное содействие созданию нормальных условий проживания для местного армянского населения и снижению растущих темпов эмиграции.
Проблема здесь не только в ожидающихся административных изменениях. В эпоху Саакашвили и при его активном содействии за последние 4-5 лет все без исключения тендеры в Джавахке выигрывают турецкие и азербайджанские компании, осуществившие инвестиций почти на 3 миллиарда долларов. На инвестиции Турции строятся ГЭС, а Азербайджан финансирует строительство грузинской ветки железной дороги Карс – Ахалкалаки – Баку. В результате местное армянское население не было вовлечено в строительные работы и вынуждено было покидать родные места. Отуречивание Джавахка не только означает активную эмиграцию местного армянства, что спустя годы может создать серьезные проблемы для Армении в вопросе установления контакта с внешним миром, но и установление монопольных позиций Турции и Азербайджана и исламизация юга Грузии может стать серьезной угрозой с точки зрения национальных интересов Грузии (Турция подвергает экономической экспансии Аджарию, а район Борчалу становится азербайджанским). Новые власти Грузии, согласно уже поступающим месиджам, не намерены допускать дальнейшего азербайджано-турецкого «вторжения» в Джавахк, понимая растущие угрозы, и намерены внести определенные изменения в вектор дальнейшего развития Грузии.
Неслучайно, что в числе внешнеполитических приоритетов Иванишвили назвал свое намерение улучшить грузино-российские отношения и, в первую очередь, подчеркнул необходимость экономического сотрудничества и возвращения Грузии на российский рынок. В условиях остающимися прерванными грузино-российских связей Турция и Азербайджан сделают все возможное для того, чтобы воспользоваться создавшейся ситуацией, в результате чего энергетическая и экономическая зависимость Грузии от этих стран будет увеличиваться. На сегодняшний день Государственная нефтяная компания Азербайджана является вторым крупнейшим налогоплательщиком в Грузии. Компания контролирует 72% бензинового рынка и 61% рынка дизельного топлива Грузии. Нефтяная компания Азербайджана (SOCAR) полностью выкупила также акции российской компании ИТЕРА – Грузия, став крупнейшим поставщиком газа населению Грузии, что не может не тревожить руководство Грузии.
Заметим также, что азербайджанцы недавно подняли шум в связи с обнародованием намерений новых властей Грузии восстановить проходящее по территории Абхазии российско-грузинское железнодорожное сообщение. Восстановление железнодорожной ветки в некоторой степени позволит прорвать азербайджано-турецкую блокаду и напрямую свяжет Армению с Россией. В ответ на нервные комментарии деятелей и политологов Азербайджана государственный министр по вопросам воссоединения Грузии Паата Закареашвили заметил – «Не политологам Азербайджана решать – восстанавливать железнодорожное сообщение с Россией через Абхазию, или нет». Он также подчеркнул, что это исходит прежде всего из интересов Грузии. Бывший министр иностранных дел Григол Вашадзе в свое время настаивал на прямо противоположном, заявляя о том, что железная дорога необходима России и Армении, но возникает вопрос – так ли она необходима Грузии ? Это является как минимум мессиджем о том, что новое руководство Грузии предпринимает шаги на то, чтобы уравновесить и заново построить отношения с соседними государствами, сдержать бесцеремонное "вторжение" Азербайджана и Турции в Грузию.
Но как бы конструктивно не было настроено новое грузинское руководство и как бы проводимая им политика в определенной степени не совпадала бы с интересами армянства, следует помнить о том, что новое руководство Грузии неоднородно и для достижения желаемого необходимо активное сотрудничество и работа с различными политическими кругами Грузии.
В Азербайджане это отлично понимают и эта страна с целью продвижения своих интересов осуществляет активный лоббинг в различных сферах. Глава SOCAR уже успел дважды встретиться Иванишвили с целью получения гарантий защиты экономических интересов компании, а один из наиболее влиятельных советников Иванишвили, является бывшим менеджером SOCAR и напрямую лоббирует азербайджанские интересы.
Армянское же руководство, помимо дежурных заявлений о готовности сотрудничать с новыми властями, никаких шагов не предприняло. Откровенное отсутствие, так сказать, «рабочей реакции» - наглядный пример того, что власти Армении и обслуживающие их средства массовой информации, помимо «стряпания» внутриполитических интриг, более ничем не интересуются.
Можно констатировать то, что власти Армении по отношению к Грузии ведут НУЛЕВУЮ политику, тогда как контакты и отношения с этой страной напрямую связаны с насущными интересами Армении, с точки зрения как прав джвахского армянства, так и внешних коммуникаций и национальной безопасности Армении.