Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայում մասնակցել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նիստին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 14-ին Մոսկվայում մասնակցել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նիստին:
Ս. Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում էին Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախագահ Էդվարդ Նալբանդյանը, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Նախագահների նեղ կազմով հանդիպմանը հաջորդել է պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի նախագահները ստորագրել են ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի մասին համաձայնագիրը և կից փաստաթղթերը, որոնք սահմանում են այդ ուժերի կարգավիճակը, ձևավորման ու գործունեության կարգը, կիրառության կանոնները, հավաքական ուժերի կազմը:
Նախագահների հավանությանն են արժանացել նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տարեկան զեկույցը, կառույցում նախագահող երկրի՝ Հայաստանի զեկույցը նախագահության ընթացքում միջոցառումների ծրագրի կատարման վերաբերյալ, 2009 թ. երկրորդ կիսամյակի և 2010 թ. առաջին կիսամյակի գործունեության առաջնահերթությունների, ապօրինի միգրացիայի դեմ պայքարի արդյունավետ միջոցների մշակման, արտակարգ իրավիճակներում համատեղ արձագանքման ուժերի մասին և այլ փաստաթղթեր:
Բելառուսի նախագահի՝ մոսկովյան նիստին չմասնակցելու պատճառով կառույցի նախագահությունը ժամանակավորապես փոխանցվել է Ռուսաստանի Դաշնությանը:
Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը շնորհակալություն է հայտնել Սերժ Սարգսյանին՝ կառույցում նախագահության շրջանում արդյունավետ աշխատանքի համար՝ հույս հայտնելով, որ ընդունված որոշումները կնպաստեն անդամ-պետությունների անվտանգության ամրապնդմանն ու հավաքական հակազդման լիարժեք ուժերի ստեղծմանը:
Հանդիպման ավարտին Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի ստեղծումն այն բոլոր գաղափարների նյութականացումն է, որոնք դրված են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի հիմքում:
-Ես վստահ եմ, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում մենք կոնկրետ բովանդակությամբ ենք լրացրել նախկինում կայացված շատ որոշումներ: Մեկ տարի առաջ, երբ Հայաստանը ստանձնում էր նախագահությունը, ես նշեցի, որ Հայաստանը և ՀԱՊԿ անդամ մյուս երկրները կաշխատեն ոչ միայն արդեն կայացված որոշումների իրականացման ուղղությամբ, այլ կգտնեն նոր գաղափարներ՝ հարստացնելու Պայմանագիրը: Կարծում եմ, այս ընթացքում օգտակար շատ աշխատանք է կատարվել: Հարկ է նշել երկու կարևոր հանգամանք. ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի ստեղծումը և կառույցի անդամ-պետությունների արտաքին քաղաքական գործունեության առավել սերտ համակարգումը: Մեր արտաքին գործերի նախարարները առաջին անգամ հավաքվեցին ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանից և ԵԱՀԿ արտաքին գործերի նախարարների հավաքից առաջ ու կոնկրետ հարցերի նկատմամբ մշակեցին կոնկրետ մոտեցումներ: Այս երկու կարևոր հանգամանքները խոսում են այն մասին, որ մեկ տարվա ընթացում մենք էապես կարևոր աշխատանք ենք կատարել,- ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:

Президент Серж Саргсян в Москве принял участие в заседании Совета коллективной безопасности ОДКБ
Возглавляемая президентом Сержем Саргсяном делегация 14 июня в Москве приняла участие в очередном заседании Совета коллективной безопасности ОДКБ.
В составе возглавляемой президентом Саргсяном делегации были секретарь Совета национальной безопасности Артур Багдасарян, министр иностранных дел РА Эдуард Налбандян, министр обороны Сейран Оганян, другие официальные лица.
За встречей Президентов в узком составе последовала встреча делегаций в расширенном составе.
Президенты Армении, России, Казахстана, Киргизстана, Таджикистана и Узбекистана подписали соглашение о Коллективных силах оперативного реагирования ОДКБ и прилагаемые документы, которыми определяется статус этих сил, порядок их формирования и деятельности, правила применения, состав коллективных сил.
Президенты также одобрили ежегодный доклад Генерального секретаря ОДКБ, доклад о выполнении плана мероприятий за период председательства Армении, о приоритетах деятельности во втором полугодии 2009 г. и первом полугодии 2010 г., о разработке эффективных мер по борьбе с незаконной миграцией, о силах совместного реагирования в чрезвычайных ситуациях и другие документы.
По причине неучастия на московском заседании президента Беларуси, председательство в структуре временно передано Российской Федерации.
Президент России Дмитрий Медведев выразил благодарность президенту Сержу Саргсяну за эффективную работу в период председательства в структуре, выразив надежду, что принятые решения будут способствовать укреплению безопасности государств-членов и созданию полноценных сил коллективного противодействия.
По завершении встречи на совместной пресс-конференции с президентом Российской Федерации, президент РА Серж Саргсян отметил, что создание коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ является материализацией тех идей, которые заложены в основу Договора о коллективной безопасности.
«Я уверен, что за последний год мы наполнили конкретным содержанием очень многие принятые решения.  Год тому назад, когда Армения приняла председательствование, я говорил, что и Армения, и страны- члены Договора о коллективной безопасности будут работать не только над выполнением ранее принятых решений, но и найдут новые идеи, как обогатить наш Договор. Я думаю, что было сделано много полезного. Я отмечаю только два момента. Первый - это создание коллективных сил оперативного реагирования и второй момент - более тесная координация нашей внешнеполитической деятельности. Наши министры иностранных дел впервые собрались перед заседанием Генеральной ассамблеи ООН и заседанием министров иностранных дел ОБСЕ и выработали конкретные подходы к конкретным вопросам. Я думаю, что только эти два момента говорят о том, что за год нами была проделана существенная и серьёзная работа», - подчеркнул президент Серж Саргсян.