Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը լրագրողների հետ զրույցում ներկայացրել է ընդունելության քննությունների նախնական արդյունքներն ու քննության ընթացքում առաջացած խնդիրները։ Միասնական քննությունների նախնական արդյունքներով՝ «Կենսաբանություն» առարկայից միջին միավորը եղել է 11,7, «Ընդհանուր պատմությունից»՝ 12, «Աշխարհագրությունից»՝ 13, «Հայոց լեզու և հայ գրականությունից»՝ 11,4։ Ըստ Արմեն Աշոտյանի՝ նախնական արդյունքներով ամենաբարձր միջին միավորը եղել է օտար լեզուներից։
-100-ին մոտ 20 միավոր և 1000-ից ավելի 18 ու բարձր գնահատական։ Օտար լեզուներից ավելի բարձր միավորներ են ստացել, որովհետև, հավանաբար, թեստերն ավելի մատչելի են եղել, քան հայոց լեզվից և մաթեմատիկայից։ Երկրորդ՝ դիմորդներն ավելի լավ են նախապատրաստվել, և կա տեղեկատվություն, որ որոշ քննակենտրոններում շրջանառվում էին հուշաթղթեր՝ «շպարգալկաներ»,-ասել է նա։
Նախարարը նշել է, որ տասնյակից ավելի հուշաթղթեր առգրավվել են, և աշխատանքներ է տարվում նրանց ծագումը պարզելու ուղղությամբ։
-Անգամ մի զավեշտալի դեպք եղավ. երբ դիմորդի ձեռքից հուշաթուղթը ուզում էին վերցնել, նա հասցրեց այն ուտել,-ասել է Արմեն Աշոտյանը։
Դիմորդը «շպարգալկա» է կերել

Министр образования и науки Армен Ашотян во время беседы с журналистами представил предварительные итоги вступительных экзаменов и проблемы, возникшие во время экзаменов. По предварительным итогам объединенных экзаменов средний балл по предметам «Билогия» составил 11,7, «Общая история» - 12, «География» - 13, «Армянский язык и литература» - 11,4. По словам Армена Ашотяна, по предварительным результатам самый высокий средний балл был по иностранному языку.
«К 100-м 20 баллов и к 1000-и более 18 и выше оценок. По иностранным языкам более высокие оценки получили, поскольку, очевидно, тесты были более доступны, чем по армянскому языку или математике. Второе, абитуриенты лучше подготовились и есть информация, что в некоторых экзаменационных центрах были в обороте шпаргалки», сказал он.
Министр отметил, что более десятка шпаргалок были изъяты и ведутся работы по выяснению их происхождения.
«Даже был один забавный случай, когда хотели забрать с рук одного абитуриента шпаргалку, но он успел ее съесть», сказал Армен Ашотян.
Абитуриент съел шпаргалку