Միքայել Հայրապետյանը չի վախենում
Հայաստանի պահպանողական կուսակցության նախագահ, Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ Միքայել Հայրապետյանը, երկար ժամանակ ընդհատակում գտնվելուց հետո, մասնակցել է հունիսի 12-ին ՀԱԿ-ի հանրահավաքին։
-Հայաստանը փոքրիկ մի կաթսա է, շուրջը՝ եռացող կրակներ։ Մենք այսօր լրջագույն որոշումներ ընդունելու կարիք ունենք,- ասել է նա։
Հնարավոր համաներման մասին իր կարծիքն արտահայտելիս Միքայել Հայրապետյանը չի ցանկացել դա մեկնաբանել, ասելով. «Մեկը լիներ՝ համաներում ստորագրողին համաներեր։ Դա միայն տեր Աստված կարող է անել»։
Միքայել Հայրապետյանն իր  և՛ թաքնվելը, և՛ հայտվելը չի պայմանավորում վախով.
-Չեմ վախենում։ Ե՛վ թաքնվելս չէր կապված վախի հետ, և՛ դուրս գալս։ Ամեն ինչի առանցքում պետք է դնել նպատակահարմարությունը։ Մեկ ամիս առաջ նպատակահարմար չէր իմ դուրս գալը։ Մեկ տարի առաջ առավել արդյունավետ չէր կարող լինել։ Այսօր առավել արդյունավետ է։ Միայն դա։ Հենց այդ վախի վրա հիմնվելով է, որ այսօրվա իշխանությունները կարողանում են խուսանավելով՝ իրենց գողացած իշխանության ղեկին մնալ։

Микаел Айрапетян не боится
Председатель Консервативной партии Армении, представитель Армянского национального конгресса Микаел Айрапетян после длительного нахождения в подполье участвовал в митинге АНК 12 июня.
«Армения - это маленький котел, вокруг кипящие огни. Мы сегодня нуждаемся в принятии серьезнейших решений», - сказал он.
Выражая свое мнение относительно возможной амнистии Микаел Айрапетян не пожелал это комментировать, сказав, что «кто-то еще должен амнистировать человека, подписавшего амнистию. Это может лишь быть господь Бог».
Микаел Айрапетян свое скрывание и появление не обуславливает страхом.
«Не боюсь. Со страхом не было связано и то, что я скрывался, и то, что я вышел. В основе всего надо ставить целесообразность. Месяц назад не был целесообразным мой выход. Год назад не мог быть более эффективным. Сегодня более эффективно. Только это. Именно основываясь на этом страхе, сегодняшние власти  могут, лавируя, оставаться у руля сворованной власти», - сказал он.