Քաղաքագետի կարծիքով` «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիայի որոշումը Հայաստանի զարգացածության և ժողովրդավարության հետ կապ չունի
Հունիսի 11-ին «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի նիստում որոշում է կայացվել դադարեցնել Հայաստանում ճանապարհաշինական ենթածրագրի ֆինանսավորումը:
-Չեմ կարծում, թե այդ քայլը պայմանավորված էր այս ընտրություններով։ Առաջին հերթին, «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիայում ղեկավարությունը փոխվել է, և չեմ կարծում, որ այդ հանգամանքն այս հարցում դեր չխաղար։ Երկրորդ պատճառը մարտի 1-2-ի իրադարձություններն էին, որոնք հետք թողեցին Հայաստանի վարկանիշի վրա։ Եվ վերջապես,այդ հարցն ընդհանրապես կապ չունի Հայաստանի զարգացածության և ժողովրդավարության հետ,- «Տեսակետ» ակումբում ասել է Կովկասյան ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
Գումարի կասեցումը նա չի պայմանավորում նաև «ՆԱՏՕ»-ի զորավարժություններին Հայաստանի չմասնակցելու փաստով։ Նրա կարծիքով, այն հանգամանքից, որ Հայաստանում 70 մլն դոլարի ճանապարհներ չեն կառուցվի, «ո՛չ ընդդիմությանը լավ կլինի, ո՛չ ժողովրդավարությունը կշատանա, ո՛չ մարդիկ ավելի լավ կապրեն»։ Այդ իսկ պատճառով քաղաքագետը հուսով է, որ այդ որոշումն ի վերջո կվերանայվի։

Решение корпорации «Вызовы тысячелетия» не имеет никакого отношения к развитости Армении и демократии в стране, считает политолог
11-го июня на заседании совета директоров корпорации «Вызовы тысячелетия» было принято решение прекратить финансирование программы по строительству дорог.
«Не думаю, что этот шаг был обусловлен этими выборами. Во-первых, сменилось руководство  корпорации «Вызовы тысячелетия», и я не думаю, что это обстоятельство не сыграло своей роли. Вторая причина - события  1-2-го марта, которые оставили свой след на рейтинге  Армении. И, наконец,  этот вопрос не имеет никакого отношения к развитости Армении и демократии в стране, - сказал в клубе «Тесакет» директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
Приостановление финансирования А. Искандарян не обуславливает также и неучастием Армении в военных учениях НАТО. По его мнению, от того, что в Армении не будут построены дороги на $ 70 млн. «ни оппозиции не будет лучше, ни демократия не увеличится, ни людям от этого жить легче не станет». По этой причине политолог надеется, что это решение, в конце концов, будет пересмотрено.