Գագիկ Աբրահամյան. «Ոսկերչությունը և ադամանդագործությունը 99%–ով արտահանման վրա է»
ԱԺ պատգամավոր, Հայաստանի ադամանդագործների միության նախագահ Գագիկ Աբրահամյանը «7օր»-ի հետ զրույցում ասել էր, թե «կողմ» կքվեարկի հարկային փաթեթի փոփոխություններին, քանի որ իր բոլոր առաջարկություններն ընդգրկվել են այնտեղ։
«Ձեր կարծիքը պայմանավորված չէ՞ արդյոք այն հանգամանքով, որ ոսկերչության ու ակնագործության ոլորտներում հարկայինի ներկայացուցիչը ներկա չի գտնվելու» հարցին Գագիկ Աբրահամյանը պատասխանել է.
-Սկզբնական շրջանում մտնում էր, հետո հանվեց։ Եթե այն չի տարածվում ադամանդագործության վրա, այդտեղ իսկապես կա տրամաբանություն, որովհետև ոսկերչությունը և ադամանդագործությունը 99%-ով արտահանման վրա է։ Այս կամ այն կերպ դրանք չեն կարող սահմանն անօրինական կերպով անցնել։

Гагик Абрамян: «Ювелирное производство и обработка алмазов на 99% работают на импорт»
Депутат НС, председатель  армянской ассоциации золотопромышленников Гагик Абрамян в беседе с «7or» сказал, что проголосует «за»  изменения  в налоговом пакете, так как все его предложения были включены в него.
На вопрос: «Не обусловлено ли ваше мнение тем обстоятельством, что в сферах ювелирного производства и обработки камней налогового представителя не будет» - Гагик Абраамян ответил:
-На начальном этапе налоговый представитель должен был быть и в этих сферах, но затем этот пункт был изъят.  Если это не распространяется на обработку алмазов, то в этом действительно есть логика, так как  ювелирное производство и обработка алмазов на 99% работают на импорт. Они не могут  тем или иным образом незаконно перевезены через границу.