Հովհաննես Հովհաննիսյան. «Հանրային խորհրդի ուժը կամ իշխանությունը նրա հեղինակությունն է»
Հունիսի 6-ին, քննարկելով ՀՀ-ում համաներում հայտարարելու մասին հարցը, Հանրային խորհրդի քաղքացիական հասարակության հարցերի կայացման հանձնաժողովը ձայների 60 կողմ, 2 դեմ, 5 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ որոշել էր Հանրային խորհրդին առաջարկել՝ համաներում հայտարարելու նպատակով դիմել ՀՀ նախագահին։ Նպատակահարմար էր գտել համաներումը կիրառել սոցիալապես անապահով խավերի, ՀՀ և ԼՂՀ պաշտպանության նպատակով իրականացված մարտական գործողությունների մասնակիցների, հայրենիքի առջև նշանակալից ծառայություններ ունեցող, նախկինում դիտավորյալ և առանձնապես վտանգավոր հանցագործություններ չկատարած և ոչ ծանր հանցագործությունների համար դատապարտված անձանց նկատմամբ։ Եվ հակառակը՝ համաներումը չտարածել նախկինում համաներման արժանացած, սակայն հետագայում կրկին դիտավորյալ հանցագործություններ կատարած, առանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարած, հանրապետական, տարածքային և տեղական ընտրական գործընթացներին վերաբերող հանցագործություններ կատարած անձանց վրա։
Սա, իհարկե զուտ խորհրդատվական բնույթ է կրում, սակայն մամուլի ասուլիսի ժամանակ պատասխանելով «7օր»-ի հարցին՝ ՀԽ-ի քաղաքացիական հասարակության կայացման հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանն ասել է, որ հասարական կարծիքի և իշխանությունների հետ հարաբերություններում որպես «էքսպերտ» հանդես եկող ՀԽ-ի ուժը կամ իշխանությունը նրա հեղինակությունն է, և դժվար թե նախագահն այդ կառույցի կարծիքն անտեսի։
-Կարծում եմ, որ նախագահը, որը հենց այդ նպատակով է ձևավորել ՀԽ-ն, հազիվ թե չլսի կամ չանսա այս խորհրդին։ Եվ վստահ եմ, որ այս խավերը, խմբերը, որոնք ներկայացրել են ՀԽ-ի հանձնաժողովները և ՀԽ-ի լիագումար նիստի որոշմամբ հաստավել, անպայման ուշադրության կարժանանան,- ասել է Հ. Հովհաննիսյանը։

Ованес Ованисян: «Сила или власть Общественной палаты в его авторитете»
6 июня, обсудив вопрос об объявлении амнистии в РА, Комиссия по вопросам становления гражданского общества Общественного Совета (ОС) 60-ью голосами «за», двумя «против» и при пяти воздержавшихся приняла решение предложить Общественному Совету с целью объявления амнистии обратиться к президенту Армении. Комиссия сочла целесообразным применить амнистию в отношении социально необеспеченных лиц, участников боевых действий, осуществленных с целью обороны РА и НКР, лиц, не совершивших прежде умышленное или особо опасное преступления и осужденных за не тяжкие преступления. И наоборот, амнистию не распространять на лиц, прежде удостоивших амнистии, однако затем вновь совершивших умышленное преступление, совершивших особо тяжкое преступление, совершивших преступления, относящиеся к республиканским, территориальным и местным избирательным процессам.
Это, конечно, носит консультативный характер. Однако на пресс-конференции, отвечая на вопрос «7or», председатель комиссии по вопросам становления гражданского общества ОС Ованес Ованисян сказал, что сила или власть ОС, выступающего в качестве «эксперта» в общественном мнении и в отношениях с властью, является его авторитет и, вряд ли, президент проигнорирует мнение этой структуры.
«Думаю, что президент, который с этой целью сформировал ОС, вряд ли не выслушает или не отреагирует на эту проблему. Я уверен, что эти слои, группы, которые представлены в комиссиях ОС и утверждены на пленарном заседании ОС, обязательно удостоятся внимания», сказал О.Ованисян.