Անդրանիկ Թևանյան. «Նախագահը փորձելու է ամեն գնով պահել վարչապետին»
-Եթե ծանոթ եք իմ նախորդ ելույթին, ապա թե դրանից ինչ է հետևում՝ ասել է պարոն Դալլաքյանը։ Եթե ուզում եք այդ բառը ասեմ, մտածեք, որ ասացի,- «Հայելի» ակումբում լրագրողի՝ «Համաձա՞յն եք Վիկտոր Դալլաքյանի այն հայտարարությանը, թե եթե այդ օրինագիծը (հարկային փաթեթը) չընդունվի, ապա կառավարությունը պետք է հրաժարական տա» հարցին պատասխանել է ԱԺ պատգամավոր Վարդան Բոստանջյանը։
«Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Անդրանիկ Թևանյանը, ընդհակառակը, մոտ ապագայում վարչապետի փոփոխություն չի կանխատեսում, քանի որ դա կնշանակի, թե հանրապետության նախագահը շատ է թուլացել։
Նրա կարծիքով՝ նախագահը փորձելու է ամեն գնով պահել վարչապետին, ինչը պայմանավորված է հետևյալ քաղաքական հանգամանքներով. 1)վարչապետն Ազգային ժողովում քաղաքական հենարան չունի, ինչը նրան ամբողջովին կախված է պահում նախագահից, 2)վարչապետն իրականացնում է տնտեսությունը մեկ հոգու ձեռքում պահելու ամբողջ քաղաքականությունը, 3) նա իրականացնում է մոնոլիտ իշխանության գաղափարական–քարոզչական աշխատանքները, 4) Տ. Սարգսյանը հլու-հնազանդ կատարում է բոլոր հրահանգները, 5) վարչապետը ցածր վարկանիշ ունի բիզնեսի բոլոր շերտերի մոտ և այդ հանգամանքը նույնպես ձեռնտու է նախագահին՝ բաժանիր, որ տիրես սկզբունքից ելնելով։
-Այս տիպի վարչապետը պարզապես գտածո է նախագահի համար։ Էլ ինչու՞ պետք է նրան փոխեն,- ասել է Ա. Թևանյանը։

Андраник Теванян: «Президент попытается любой ценой удержать премьер-министра»
«Если вы знакомы с моим прежним выступлением, то, что из этого следует - говорит господин Далакян. Если вы хотите, чтобы я это слово сказал, то подумайте, что я сказал», ответил депутат НС Вардан Бостанджян, отвечая на вопрос журналиста в клубе «Зеркало» согласны ли вы с тем заявлением Виктора Далакяна, что «если этот законопроект /налоговый пакет/ не будет принят, то правительство должно подать в отставку».
Директор исследовательского института «Политэкономия» Андраник Теванян, наоборот, не прогнозирует в ближайшее время смены премьер-министра, поскольку это будет означать, что президент республики очень ослаб.
По его мнению, президент попытается любой ценой удержать премьер-министра, что обусловлено следующими политическими обстоятельствами: 1) премьер-министр не имеет действующей политической опоры в Национальном Собрании, что его полностью ставит в зависимость от президента 2) премьер-министр осуществляет всю политику по удержанию экономики в одной руке, 3) он выполняет идейно-пропагандистскую работу монолитной власти 4) Т.Саркисян послушно выполняет все распоряжения 5) премьер-министр имеет низкий рейтинг у всех слоев бизнеса и это обстоятельство также выгодно президенту, исходя из принципа «разделяя - властвуй».
«Премьер-министр такого типа - просто находка для президента. Зачем же его должны менять?», сказал А.Теванян.