Լյուդմիլա Սարգսյան. «Իշխանություններն ուզում են խոչընդոտել մարտի 1-ի դեպքերի բացահայտումը»
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 6-ին կարգադրություն է ստորագրել 2008թ. հոկտեմբերի 23-ի Փորձագետների փաստահավաք խմբի ստեղծման և նրա գործունեության կազմակերպման կարգը հաստատելու մասին կարգադրությունը ուժը կորցրած ճանաչելու մասին։ «7 օր»- ի հետ զրույցում Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության ատենապետ Լյուդմիլա Սարգսյանը կարծիք է հայտնել, որ իշխանություններն ուզում են խոչընդոտել մարտի 1-ի դեպքերի բացահայտումը, այդ պատճառով էլ դադարեցվել են Փաստահավաք խմբի աշխատանքները։
-Հավանաբար, մեջտեղ են գալիս փաստեր, որոնք լուրջ պարզաբանումների կարիք ունեն։ Իրական  դեպքերի փաստերը բացահայտվում են, և, բնականաբար,  պետք է խոչընդոտեին՝ թեկուզ  հրաժարվելով աշխատել։ Նման լուրջ գործի մեջ կարող են լինել և՛ վիրավորանքներ, և՛ վեճեր, և՛ տարբեր կարգի խոչընդոտներ, որովհետև փաստերի նկատմաբ մոտեցումները տարբեր են. մեր մարդիկ ուզում են բացահայտել, իսկ իշխանությունները՝ ոչ,-ասել է նա։

Люмила Саркисян: «Власти хотят препятствовать раскрытию событий 1 марта»
6 июня президент РА Серж Саргсян подписал распоряжение о признании потерявшим силу распоряжения от 23 октября 2008 года о создании Группы экспертов по сбору фактов и утверждении порядка организации его деятельности.  В беседе с  «7or»  председатель Гнчакской  социал-демократической партии Людмила Арутюнян  выразила мнение, что власти хотят препятствовать  раскрытию событий 1 марта, по этой причине и прекращена работа Группы по сбору фактов.
«Очевидно, всплывают факты, которые нуждаются в серьезных пояснениях. Конечно, факты событий раскрываются и, естественно, они должны были воспрепятствовать, хотя бы отказываясь работать. В подобной серьезной работе могут быть и обиды, и ссоры, и различного рода препятствия, поскольку подходы к фактам различны, и люди хотят раскрыть, а власти  - нет»,  сказал она.