Վահան Շիրխանյան. «Ես չեմ տեսնում այդ 3 ուժերի միավորման գաղափարական հիմքը»
Հունիսի 8-ին «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հայտարարել էր, թե ինքը կողմ կլինի, որ ՀԱԿ-ը, «Ժառանգությունը» և Դաշնակցությունը խորհրդակցությունների շարք սկսեին։
-Դա հնարավոր է, եթե այդ համագործակցությունն ուղղված է միայն մեկ նպատակի՝ իրականացնել իշխանափոխություն։ Այս 3 ուժերը չեն կարող գնալ մեկ ճանապարհով։ Դաշնակցությունը 10 տարի իշխանավոր է և այլանդակ իշխանավոր է։ Նա մասնակցեց կառավարման համակարգի ձևավորմանն ու իրականացմանն այնպես, ինչպես դա իրենց էր ձեռնտու։ Ժառանգությունն այդ ուղիով գնալ չի կարող, դա երևաց նաև Ազգային Ժողովում։ Իսկ եթե այդ բոլորը թելադրված է Ճանապարհային քարտեզով, ապա այստեղ էլ կան հակասություններ։ Որովհետև Դաշնակցությունը կտրուկ դեմ արտահայտվեց դրան, իսկ ՀԱԿ-ը՝ ոչ այնքան կտրուկ, ինչ-որ տեղ նույնիսկ դրական։ Ես չեմ տեսնում այդ 3 ուժերի միավորման գաղափարական հիմք. ո՛չ ազգային, ո՛չ քաղաքական,- Րաֆֆի Հովհաննիսյանի վերոնշյալ առաջարկի կապակցությամբ «7օր»-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ՀԱԿ ներկայացուցիչ Վահան Շիրխանյանը։
«Համագործակցության ի՞նչ առաջարկներ ունեք դուք, և արդյոք հայաստանյան քաղաքական դաշտում հնարավո՞ր է ուժերի միջև համագործակցություն» հարցին Վահան Շիրխանյանը պատասխանել է.
-Օրինակ, ՀԱԿ-ի ֆորմատին համագործակցում են 18 կուսակցություն։ Դա բոլորովին քիչ չէ համագործակցության համար։ Եթե այդտեղ լինի նաև Ժառանգությունը, ես կարծում եմ, որ դա լիովին բավարար կլինի։ Դաշնակցությունը դեռ շարունակում է մնալ իշխանության մաս, և քանի դեռ նա չի ասել, որ 10 տարի մասնակցել է երկրի քարուքանդ անելուն, նրա հետ ճանապարհ ո՞վ կգնա։

Ваан Ширханян: «Я не вижу идеологической основы для объединения этих трёх сил»
8 июня лидер партии «Наследие» Раффи Ованисян заявил, что выскажется в пользу того, чтобы АНК, «Наследие» и Дашнакцутюн начали серию совещаний.
«Это возможно, если это сотрудничество будет направлено на одну цель - осуществить смену власти. Эти три силы не могут идти одним путём. Дашнакцутюн 10 лет является носителем власти и безобразным носителем власти. Он участвовал в формировании и осуществлении системы власти так, как ему было выгодно. «Наследие» этим путём идти не может, это было видно также в Национальном Собрании. А если все это продиктовано «дорожной картой», то и здесь есть противоречия. Поскольку Дашнакцутюн резко высказался против этого, а АНК не так уж и резко, даже где-то  положительно. Я не вижу идеологической основы для объединения этих трёх сил, ни национальных, ни политических», в связи с вышеназванным предложением Раффи Ованисяна в беседе с «7or» сказал бывший замминистра обороны РА, представитель АНК Ваан Ширханян.
На вопрос какие у вас предложения относительно сотрудничества и возможно ли сотрудничество между силами на политическом поле Ваан Ширханян ответил: «Например,  в формате АНК сотрудничают 18 партий. Это, отнюдь, не мало для сотрудничества. Если там будет и «Наследие», то, я думаю, это будет вполне достаточным. Дашнакцутюн пока продолжает оставаться частью власти, и пока он не сказал, что участвовал  в развале страны, кто будет с ним идти в дорогу?»