Վահան Շիրխանյան. «Փաստահավաք խումբը ոչ մի բանի հասնել չէր կարող»
Հունիսի 6-ին ՀՀ նախագահ Սերժն Սարգսյանը կարգադրություն է ստորագրել 2008թ. հոկտեմբերի 23-ին Փորձագետների փաստահավաք խմբի ստեղծման և նրա գործունեության կազմակերպման կարգը հաստատելու մասին կարգադրությունը ուժը կորցրած ճանաչելու մասին։
-Փաստահավաք խումբը ոչ մի բանի հասնել չէր կարող, բացի մի քանի աղմկահարույց բացահայտումներից, որոնք նույնպես չեն կարող քրեական գործերի վերածվել, շարունակություն ունենալ, դատական վճիռներ դառնալ։ Այստեղ կա միայն մի արգելք՝ իշխանության արգելքը մարտի 1-ի դեպքերի բացահայտման վրա,- այս կապակցությամբ «7օր»-ին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ՀԱԿ ներկայացուցիչ Վահան Շիրխանյանը։

Ваан Ширханян: «Группа по сбору фактов не может достичь чего-либо»
6 июня президент РА Серж Саргсян подписал распоряжение о признании потерявшим силу распоряжения от 23 октября 2008 года о создании Группы экспертов по сбору фактов и утверждении порядка организации его деятельности.
«Группа по сбору фактов не может достичь чего-то, кроме некоторых скандальных раскрытий, которые также не могут быть превращены в уголовные дела, иметь продолжения и стать судебными приговорами. Здесь есть одно препятствие - запрет властей на раскрытие событий 1 марта», в связи с этим сказал «7or» бывший заместитель министра обороны Армении, представитель АНК Ваан Ширханян.