Ադրբեջանը կարող է ավելի շուտ դառնալ ՆԱՏՕ–ի անդամ, քան Վրաստանն ու Ուկրաինան
Մոտ ապագայում ՆԱՏՕ մտնելու Ադրբեջանի հավանականությունն ավելի մեծ է, քան Վրաստանինն ու Ուկրաինայինը։ Այս մասին «EurasiaNet»-ին հայտնել է  Հյուսիսատլանտյան դաշինքի միացյալ ուժերի հրամանատարության աղբյուրը։ Աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ եթե ավելի վաղ ինչպես Բրյուսելում, այնպես էլ Բաքվում կարծում էին, թե Վրաստանն առաջինը կանդամակցի ՆԱՏՕ-ին, իսկ նրան կհաջորդի Ադրբեջանը, ապա այսօր իրավիճակը փոփոխվել է, և հավանական է, որ հաջորդ տարի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու առաջին թեկնածուն լինի հենց Ադրբեջանը։
2008թ. ռուս-վրացական պատերազմից հետո ՆԱՏՕ-ի անդամ շատ երկրներ կարծում են, որ անհնար է Վրաստանին անդամագրել։ Իսկ ՆԱՏՕ-ի վերաբերյալ Ուկրաինայում առկա տարաձայնությունները և ներքին անկայունությունը կրճատել են Ուկրաինայի հնարավորությունները։
Այս իրավիճակում Ադրբեջանը դիտվում է որպես կայունության հենարան։ Մնացած բոլոր առավելությունների շարքին է դասվում նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր Թուրքիայի հետ Ադրբեջանի մշակութային ամուր կապը, ինչպես նաև նրա նշանակությունը «Նաբուկո» և Թուրքիա-Հունաստան-Իտալիա գազատարների նախագծերում։
Եթե Ադրբեջանը որոշում ընդունի անդամության հայտ ներկայացնել, ոչ ոք նրան չի կանգնեցնի։
ՆԱՏՕ-ում անանուն դիվանագիտական աղբյուրն ասել է, որ Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներն արդեն լուրջ քայլեր են ձեռնարկում, որպեսզի Ադրբեջանին ներգրավեն դաշինքին անդամագրվելու շուրջ քննարկումներում։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության բարձրաստիճան աղբյուրը հաստատել է այդ տեղեկությունը՝ նշելով, սակայն, որ Բրյուսելում ոչ բոլորն են ոգևորված ՆԱՏՕ-ին Ադրբեջանի անդամակցության հեռանկարով։

Азербайджан может вступить в НАТО раньше Грузии и Украины
У Азербайджана больше шансов на вступление в НАТО в ближайшем будущем, чем у Грузии и Украины, заявил EurasiaNet источник в Командовании объединенных сил Североатлантического альянса. По словам источника, если ранее в Брюсселе, как и в Баку, полагали, что Грузия вступит в НАТО первой, а за ней последует Азербайджан, то сегодня ситуация изменилась, и, возможно, в следующем году наиболее вероятным первым кандидатом на вступление станет Азербайджан. Баку может вступить в НАТО раньше Украины и Грузии, сообщил источник.
После российско-грузинской войны 2008 года многие страны-участницы НАТО полагают, что просто невозможно предоставить членство Грузии, а внутренние разногласия на Украине по поводу НАТО и политическая нестабильность сократили и ее шансы.
В этом свете Азербайджан выглядит оплотом стабильности. Среди других его больших преимуществ - сильные культурные связи с членом НАТО Турцией, а также его стратегическая значимость для планируемых газопроводов NABUCCO и Турция-Греция-Италия.
Если Азербайджан решит подать заявку на участие в НАТО, никто его не остановит.
Дипломатический источник в НАТО, пожелавший сохранить анонимность, сказал, что чиновники, занимающие высокие должности в штаб-квартире НАТО в Брюсселе, предпринимают активные попытки привлечь Азербайджан к обсуждению вопроса о членстве в организации. Высокопоставленный источник в МИД Азербайджана подтвердил информацию, но добавил, что не все в Брюсселе относятся с энтузиазмом к идее членства Баку в Альянсе.