«Գազպրոմ»– ը մտադիր է դառնալ հայկական գազային մոնոպոլիստի բաժնետոմսերի միանձնյա սեփականատերը
«Գազպրոմ»-ը մտադիր է ամրապնդել դիրքերը Հայաստանի էներգետիկ շույկայում։ Այդ մասին Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած միջազգային տնտեսական համաժողովում հայտարարել է ընկերության վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլերը։ Համաժողովի շրջանակներում տեղի է ունեցել Միլերի և «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ նախագահ Կարեն Կարապետյանի հանդիպումը, որի ընթացքում կողմերը պայմանավորվել են աստիճանաբար անցնել գազի գնագոյացման եվրոպական համակարգի։ «Մեր համագործակցութոյւնը կրում է ինտեգրացիոն բնույթ և ընդգրկում է ոչ միայն գազի ոլորտը, այլև՝ էլեկտրաէներգետիկան»,- հայտարարել է Միլերը։ Նա նշել է, որ անցումը կկատարվի Հայաստանի համար արտոնյալ պայմաններով՝ միաժամանակ ամրապնդելով «Գազպրոմի» դիրքերը հանրապետության էներգետիկ շուկայում։ Դա տեղի կունենա «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ-ում «Գազպրոմի» ունեցած մասնաբաժնի ավելացման հաշվին։ Հիշեցնենք, որ «Հայռուսգազարդ»-ի բաժնետոմսերի 80%-ը պատկանում է «Գազպրոմին», մնացած 20%-ը՝ Հայաստանի կառավարությանը։

"Газпром" намерен стать единоличным владельцем акций армянского газового монополиста
ОАО «Газпром» намерен укрепить позиции на энергетическом рынке Армении. Об этом 5 июня в рамках XIII Петербургского Международного экономического форума заявил председатель правления компании Алексей Миллер.
В рамках форума состоялась встреча Миллера с председателем ЗАО «АрмРосГазпром» Кареном Карапетяном, в ходе которой стороны договорились о постепенном переходе к европейской системе ценообразования на газ.
-Наше партнерство имеет интегрированный характер и включает не только газовую сферу, но и электроэнергетику, - заявил Миллер.
Он отметил, что переход планируется провести в преференциальном для Армении режиме, одновременно укрепляя позиции «Газпрома» на энергетическом рынке страны за счет увеличения доли компании в ЗАО «АрмРосГазпром». Напомним, что доля ОАО «Газпром» в уставном капитале «АрмРосГазпрома» составляет 80%. Остальные 20% акций принадлежат правительству Армении.