Երևանի խմելու ջրի ջրատարներն անցնում են գերեզմանոցներո՞վ
-Երևանի էկոլոգիական խնդիրներից առաջնայինը Հրազդան գետի հարցն է։ Գետն այնքան է աղտոտվում, որ այնտեղի ձկները վտանգավոր են մարդու առողջության համար։ Երկրորդը կանաչ տարածքների հարցն է, որոնք Երևանումշատ քիչ են,-մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՀ Ազգային ակադեմիայի հիդրոէկոլոգիայի ձկնաբանության ինստիտուտի տնօրեն Բորիս Գաբրիելյանը։
Ի հավելումն նրա խոսքի՝ Հայասատանի կանաչների միության նախագահ Հակոբ Սանասարյանը հայտարարել է, որ Երևանինոր Գլխավոր հատակագծով գերեզմանները տեղափոխվել են կանաչ տարածքների հաշվեկշիռ։
-Մեզ մոտ գերեզմաններում սոսկալի վիճակ է տիրում։ Հանգուցյալների աճյունները սողանքների պատճառով դուրս են գալիս, ինչը հարյուրավոր վտանգներ է պարունակում։ Դժբախտաբար, բոլոր ջրատարները, այդ թվում նաև խմելու ջրի, անցնում են գերեզմանոցներով։ Պետությունն առաջին հերթին սա պետք է լուծի,-ասել է նա։
Այն հարցին, թե որ գերեզմանոցների մասին է խոսքը, Հակոբ Սանասարյանը չցանկացավ պատասխանել՝ խոստանալով, որ մեկ ամսից հստակ փաստաթղթերով դա կներկայացնի։
-Երևանի էկոլոգիական խնդիրներից առաջնայինը Հրազդան գետի հարցն է։ Գետն այնքան է աղտոտվում, որ այնտեղի ձկները վտանգավոր են մարդու առողջության համար։ Երկրորդը կանաչ տարածքների հարցն է, որոնք Երևանում շատ քիչ են,-մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՀ Ազգային ակադեմիայի հիդրոէկոլոգիայի ձկնաբանության ինստիտուտի տնօրեն Բորիս Գաբրիելյանը։
Ի հավելումն նրա խոսքի՝ Հայասատանի կանաչների միության նախագահ Հակոբ Սանասարյանը հայտարարել է, որ Երևանի նոր Գլխավոր հատակագծով գերեզմանները տեղափոխվել են կանաչ տարածքների հաշվեկշիռ։

Водопроводные трубы Еревана проходят через кладбища
-Проблема реки Раздан - одна из первоочередных для Еревана. Река настолько загрязнена, что тамошние рыбы опасны для здоровья. Вторая проблема - зеленые зоны, которых в Ереване очень мало, - сказал во время пресс-конференции директор Института гидроэкологии и ихтиологии НАН РА Борис Га бриелян.
Председатель общества зеленых Армении Акоп Санасарян в свою очередь заявил, что согласно Генплану города кладбища переведены на баланс зеленых зон:
-У нас на кладбищах ужасное положение. Останки покойников из-за оползней начинают представлять опасность. К несчастью, все водоводы, в том числе и питьевой воды, проходят через кладбища. Государство в первую очередь должно решить эту проблему, - считает Санасарян.
На вопрос, о каком кладбище речь, Акоп Санасарян ответить отказался, но обещал через месяц представить проблему документально.