ՀՀ նախագահի մամուլի խոսնակն ասել է, որ Փաստահավաք խմբի գործունեությունը, ըստ էության, ձախողվել է
Հայաստանի նախագահի մամուլի խոսնակ Սամվել Ֆարմանյանն ասել է, որ մարտի 1-2-ի դեպքերն ուսումնասիրող Փաստահավաք խմբի գործունեությունը, ըստ էության, ձախողվել է:
«Ժամանակը ցույց տվեց, որ առաջադրված լինելով քաղաքական ուժերի կողմից՝ փաստահավաք խմբի անդամները, ցավոք սրտի, չկարողացան ձերբազատվել իրենց քաղաքական օրակարգից և գործել որպես իրապես անկախ փորձագետներ, հանգամանք' առանց որի ինքնին խնդրահարույց է դառնում փաստահավաք խմբի գոյությունը, ինչն էլ իր հերթին բերեց խմբի ներսում ստեղծված ներկա մթնոլորտին, և ըստ էության, խմբի գործունեության ձախողմանը», -, նշել է Ս. Ֆարմանյանը։
Անցած շաբաթ Փաստահավաք խմբից դուրս գալու իրենց մտադրության մասին տեղեկացրել էին Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչ Վահե Ստեփանյանը, ով միաժամանակ նաև Փաստահավաք խմբի ղեկավարն էր, և կոալիցիայի կողմից նշանակված անդամ Ռոբերտ Ավագյանը: Երկու անդամների հրաժարականների հետևանքով Փաստահավաք խմբի աշխատանքները, փաստորեն, կասեցվել են:

Пресс-спикер президента РА сказал, что деятельность Комиссии по сбору фактов: по существу, провалена
Пресс-спикер президента Армении Самвел Фарманян сказал, что деятельность комиссии, расследующей события 1-2 марта, по существу, провалена.
«Время показало, что члены комиссии, предложенные политическими силами, к сожалению, не смогли освободиться от своих политических интересов  и работать как действительно независимые эксперты. Это обстоятельство, без которого само существование группы по сбору фактов превращается в авантюру, и привело к той атмосфере, которая сегодня сложилась внутри группы, и фактически, к провалу деятельности группы», - отметил Самвел Фарманян.
На прошлой неделе о намерении выйти из комиссии предупредили представитель омбудсмена Армении Ваэ Степанян,  который одновременно являлся руководителем группы по сбору фактов, и назначенный коалицией Роберт Авакян. Из-за отставок двух членов работа группы по сбору фактов фактически остановлена.