Ի՞նչ է թաքցնում Վարդան Ղուկասյանը
«7օր»-ն իր նախորդ հրապարակումներում անդրադարձել էր այն խնդրին, որ Գյումրիի քաղաքապատկան կառույցները, մասնավորապես  մանկապարտեզները, երաժշտական դպրոցները և որոշ գրադարաններ ամանորյա արձակուրդներից  հետո իրենց աշխատանքը չեն շարունակել: Պարզվում է՝  ԶԼՄ-ների հրապարակումներից  հետո քաղաքապատկան կառույցների տնօրենները հատուկ  հանձնարարական են ստացել, որ  եթե որևէ լրատվամիջոցի հայտնեն, որ հունվար ամսին աշխատավարձ  չեն ստանալու, ապա աշխատանքից կազատվեն: Մանկապարտեզների պարագայում քաղաքապետարանի մամլո խոսնակ Լիլիթ Աղեկյանը չի հերքում, որ իսկապես չեն աշխատում, և որ պատճառը սուր վիրուսային հիվանդությունների  մեծ տարածումն է: Մինչդեռ հիշեցնենք, որ առողջապահության վարչությունից, հակահամաճարակային մարզային տեսչությունից հայտնում են, որ նման բան չկա, վիճակը  կայուն  է: Առողջապահության վարչության պետը այսօր «7 օր»-ի հետ զրույցում նշել է.
-Նման ինֆեկցիայի երևույթներ չկան: Այլ պատճառներ կան, որոնք թաքցնում են: Կարող է՝ շահարկում են այդ հարցը: Միշտ էլ էդպես  է  եղել: Շատ խնդիրներից ազատվելու տարբերակը բժշկությունը շահարկելն է:
Մեր ունեցած տեղեկությունների համաձայն՝  երաժշտական դպրոցներին և  գրադարաններին իջեցված հրահանգը հետևյալն է՝ իմիտացիա ստեղծել, թե իբր հաստատությունը բնականոն հունով աշխատում է, իսկ այն մասին, որ  հունվարին աշխատավարձ չի լինելու, որևէ տեղ չբարձրաձայնել:
Երաժշտական դպրոցներից մեկի ուսուցչի խոսքերով՝ որպեսզի աշակերտները հետ չմնան ծրագրերից, ոմանք ստիպված գնում են աշխատանքի՝ հասկանալով, որ  աշխատանքի դիմաց չեն վարձատրվելու:
-Աշխատավարձերի վճարման օրը Գյումրի ենք հրավիրում կառավարության ներկայացուցիչներին, վարչապետին, թող գան ու տեսնեն, թե ինչ  է կատարվում,-ասել է  մանկավարժը, ում մենք զանգահարել էինք:
Թե ինչ է  անելու հունվար ամսվա աշխատավարձերը Վարդան Ղուկասյանը, հայտնի  չէ: Շրջանառվող վարկածներից մեկն այն է, որ  քաղաքապետարանի նոր շենքը նրանից շատ ծախսեր է պահանջել, որոնց «տակից դուրս գալու»  ելքը փաստորեն գտել են:

Что скрывает Вардан Гукасян?
В своих предыдущих публикациях «7or» писал о проблеме, связанной с тем, что после новогодних каникул городские структуры Гюмри, в частности, детские сады, музыкальные школы и некоторые библиотеки, не продолжили свою работу. Выяснилось, что после публикаций прессы директорам городских учреждений было дано специальное поручение, согласно которому, если они сообщат какому-либо средству массовой информации о том, что не получат зарплату за январь, то они будут уволены. Пресс-секретарь мэрии Гюмри Лилит Агекян не опровергает информацию о том, что детские сады, действительно, не работают и мотивирует это вспышкой острых вирусных заболеваний. Между тем, напомним, что из управления здравоохранения, а также из областной антиэпидемиологической инспекции сообщают, что ничего подобного нет и ситуация стабильная. Сегодня в беседе с «7or» начальник управления здравоохранения заявил:
«Никакой инфекции нет. Есть другие причины, которые скрываются. Возможно, этот вопрос является предметом спекуляций. Всегда было так. Спекуляция медициной является способом избавления от многих проблем».
По имеющейся у нас информации, приказ, который был отдан музыкальным школам и библиотекам, состоял в следующем: имитировать работу учреждения в нормальном режиме, а о том, что в январе зарплаты не будет, нигде не говорить.
По словам одной из учителей музыкальных школ, для того, чтобы ученики не отстали от программы, некоторые были вынуждены пойти на работу, прекрасно осознавая, что не получат зарплату.
«В день выдачи зарплаты мы приглашаем представителей правительства, премьер-министра, пусть придут и увидят, что происходит», - заявил педагог, которому мы позвонили.
Неизвестно, что же сделает с январской зарплатой Вардан Гукасян. Одним из предположений  является то, что строительство нового здания мэрии потребовало у него больших затрат. Фактически, выходит, что выход из этой ситуации нашелся.