Հարցազրույց «Գեներալի աղջիկը» հեռուստասերիալի ռեժիսոր Ելենա Արշակյանի հետ
–Եթե խոսքը մտավորականության կողմից նախագահին ուղղված նամակի մասին է, իհարկե, դրա կետերի մեծ մասի հետ համաձայն եմ, բայց ինչ վերաբերում է սերիալներին, ապա հնարավոր է՝ մնացած սերիալների հետ կապված մտահոգություններ լինեն, բայց, օրինակ, կոնկրետ «Գեներալի աղջիկը» սերիալում այն կետերը, որոնք իրենք են ներկայացրել նամակում, բացակայում են։ Այսինքն՝ «Գեներալի աղջիկը» սերիալը քրեականացված չէ, նամակում նշված այլ տարրեր չի պարունակում, և այդ նամակի հետ մեր սերիալը կապ չունի։ Հաշվի պետք է առնել նաև այն, որ «Գեներալի աղջիկը» նկարահանվում է Պաշտպանության նախարարության աջակցությամբ, և բնկանաբար՝ այդ մտահոգությունները չեն կարող առնչվել այս սերիալին։
–Ես էլ եմ կողմ, որ թե՛ լեզվական առումով մեր եթերի որակն ավելի բարձրանա, թե՛ ինտելեկտուալ մակարդակը, և ունենանք նորմալ հաղորդումներ և սերիալներ, որոնք գեղարվեստական ճաշակ կձևավորեն։ Միանշանակ կողմ եմ, որ եթերի որակը լավը լինի։
–Իսկ ի՞նչ եք կարծում՝ հեռուսաեթերի դեմ պայքարի այդ պոռթկումը ինքնաբո՞ւխ է, թե՞ ինչ–որ տեղից ուղղորդված։
–Ես չեմ կարող այդ հարցին պատասախանել։
–Բայց կասկածներ չի՞ առաջացնում։
–Չեմ կարող ասել՝ կասկածներ առաջացնո՞ւմ են, թե՞ ոչ։ Ավելի լավ է՝ չպատասխանեմ այդ հարցին։
–Որպես մասնագետ, ըստ Ձեզ՝ մեր եթերին մեծ հաշվով ի՞նչ է անհրաժեշտ և առաջնահերթ ի՞նչ պետք է փոխվի։
–Եթերի որակը բարելավելու համար պետք են լավ մասնագետներ, ճիշտ մարդիկ զբաղվեն իրենց գործով, համապատասխան ռեժիսորներ, սցենարիստներ։ Ինձ թվում է՝ ամեն ինչ արվում է դրա համար, որ լավ լինի։
Ելենա Արշակյան
–Վերջին օրերին հայաստանյան հեռուստաեթերի որակի դեմ պայքար է սկսվել։ Ինչո՞վ եք սա պայմանավորում։
–Այդուհանդերձ՝ ինչպե՞ս եք Դուք գնահատում հեռուստաեթերի այսօրվա որակը։

Интервью с режиссером телесериала «Генеральская дочка» Еленой Аршакян
–Если речь о письме представителей интеллигенции президенту, то, конечно, я согласна с большей частью пунктов, но что касается сериалов, то возможно, что в связи с остальными сериалами есть беспокойство, но, например, конкретно в сериале «Генеральская дочь» нет тех пунктов, о которых говорится в письме. То есть, сериал «Генеральская дочка» не криминализирован, не содержит остальных указанных в письме пунктов, да и вообще, это письмо не имеет отношения к нашему сериалу. Нужно учитывать и то, что «Генеральская дочка» снимается при содействии Министерства обороны, и естественно, что высказанные в письме беспокойства не могут быть связаны с этим сериалом.
–Тем не менее, как Вы оцениваете качество сегодняшнего телеэфира?
–Я тоже за повышение качества языка и интеллектуального уровня нашего эфира, за то, чтобы у нас были нормальные передачи и сериалы, которые будут формировать художественный вкус. Я однозначно хочу, чтобы качество эфира было лучше.
–Как Вы считаете, нынешний всплеск борьбы против телеэфира является спонтанным или управляется кем-то?
–Не могу ответить на дынный вопрос
–Но подозрения есть?
–Не могу сказать. Лучше, если не отвечу на данный вопрос.
-На Ваш взгляд, что необходимо сделать для улучшения нашего телеэфира?
–Для улучшения качества эфира нужны хорошие специалисты, нужно, чтобы этим занимались соответствующие люди. Мне кажется, делается всё, чтобы было хорошо.
Елена Аршакян
-В последнее время началась борьба за качество армянского телеэфира. Чем Вы это обуславливаете?