Հարցազրույց բլոգեր Արմեն Հովհաննիսյանի հետ
Վերջին օրերին հեռուստատեսային եթերի շուրջը բարձրացված աղմուկը՝ մտավորականների նամակ, տարբեր նախաձեռնություններ և այլն, արհեստական չե՞ք համարում։
–Դիմել համակարգի ի պաշտոնե «դոնին», որպեսզի նա ինչ-որ հրաշագործ կերպով ազնվացնի եթերը․․․ Մեղմ ասած՝ միամիտ է: Ցանկանար՝ կսկսեր Հ1-ից: Եվ ոչ միայն սերիալներից, այլև կապահովեր համապարփակ օբյեկտիվ տեղեկատվություն: Հեռուստատեսության բարոյականության մեծագույն չափանիշն այն լրատվության որակն է, որով ներկայանում է հեռուստադիտողին:
Հատկապես իշխանամետ լրատվամիջոցները հիմա տարածում են այն տեսակետը, որ ՀՀԿ–ական պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանին պատկանող «Հարսնաքար»–ում ռազմական բժիշկ Վահե Ավետյանի դեպքը սերիալների հետևանք է։ Համաձա՞յն եք։
Հանրային մտահոգությունն իրական է: Համոզված եմ, որ Վահե Ավետյանին ծեծամահ արած տականքների կերպարը խրախուսվում է հեռուստատեսային սերիալների միջոցով: Ինչպես նաև քրեական արժեհամակարգը՝ ազգային-քաղաքացիական և իրավականի փոխարեն: Բայց դա ընդամենը գոյություն ունեցող համակարգի «մշակութային» ձևակերպումն է, այլ ոչ թե՝ հակառակը: Ասում են՝ այն, ինչ կա ձեր կյանքում, դա է ճիշտը, և դուք դրա հետ պիտի համակերպվեք:
Ձեզ որքանո՞վ է բավարարում եթերի որակը: Դուք նույնպես ժամանակին աշխատել եք հեռուստատեսությունումև Ձեր նպաստն այդ հարցում ինչքա՞ն եք համարում։
Ընդամենը աշխատել եմ չստել, չնվաստացնել, պարկեշտության սահմանները չանցնելով՝ լինել ճնշվածի կողքին, ոչ թե ճնշողի: Գուցե վատ է ստացվել ինձ մոտ, բայց ցավով եմ նկատում, երբ մասնագիտական չափանիշների տեսակետից նվաստիցս շատ ավելի կարող մարդիկ անում են և՛ մեկը, և՛ մյուսը, և՛ երրորդը: Ափսոս․․․
Վիրտուալ կյանքում բազմաթիվ քաղաքացիական նախաձեռնություններ են տարածում գտել, բայց իրական կյանքում դրանք կարծես թե այնքան էլ արտացոլում չեն ունենում։ Ըստ Ձեզ՝ ո՞րն է դրա պատճառը։
Քաղաքացիական շարժումները ոչ միայն վիրտուալ են, այլև շատերը շատ իրական, կյանքի վրա ներազդելու մեծ ներուժով: Կարծում եմ՝ վիրտուալը հեռուստատեսությունն է, որի համար Սերժ և Տիգրան Սարգսյանների դեգերումները տիեզերքի առանցքային երևույթներն են. գնաց այստեղ, ասաց սա․․․ Հիշեք պայթած փուչիկների ժամանակ որոշ ալիքների խայտառակ լռությունը:

Интервью с блогером Арменом Ованнисяном
-Не считаете ли Вы искусственным поднятый в последние дни шум вокруг телеэфира, в частности, письмо представителей  интеллигенции и различные инициативы?
–Обращаться к являющемуся по долгу службы «доном» системы, чтобы он каким-то чудесным образом облагородил эфир, мягко говоря, наивно. Я хотел бы, чтобы начали с «h1». И не только с сериалов, но и с обеспечения зрителя всесторонней объективной информацией. Главным критерием нравственности телевидения является качество той информации, которая преподносится аудитории.
–СМИ, особенно провластные, распространяют сейчас точку зрения, согласно которой инцидент в принадлежащем депутату от РПА Рубену Айрапетяну «Арснакаре» является следствием сериалов. Согласны ли Вы с этим?
–Общественное беспокойство является реальным. Убежден, что образ избивших до смерти Ваге Аветяна подлецов поощряется посредством телесериалов. Кроме того, беспокоит то, что криминальная система ценностей подменяет национально-гражданскую и правовую. Но это всего лишь «культурная» формула существующей системы, а не наоборот.
-Насколько Вас удовлетворяет качество эфира? Вы тоже в свое время работали на телевидении, и как Вы оцениваете свой вклад в это дело?
-Я всего лишь старался не врать, не унижать, не переходя рамок приличия, быть рядом с тем, на кого оказывают давление, а не с тем, кто его оказывает. Может быть, у меня не совсем хорошо получалось, но я с болью отмечаю, когда люди с большими, чем у меня профессиональными возможностями делают и первое, и второе, и третье.
-В виртуальном пространстве широкое распространение получили многочисленные гражданские инициативы, но они, кажется, так и не нашли своего проявления в реальной жизни. Как, по-вашему, в чем причина?
-Гражданские движения не только виртуальные, но и во многих случаях реальные, обладают большим потенциалом воздействия на реальную жизнь. Думаю, что виртуальным является телевидение, для которого в центре вселенских явлений находятся скитания Сержа Саргсяна и Тиграна Саркисяна – поехал куда-то, сказал то-то. Вспомните хотя бы позорное молчание некоторых телеканалов во время взрыва шаров на площади…