Իվանիշվիլին քաղաքացիության հարցով բողոք է ներկայացրել ՄԱԿ
«Վրացական երազանք» քաղաքական կոալիցիայի առաջնորդ, միլիարդատեր Բիձինա Իվանիշվիլին բողոք է ներկայացրել ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնաժողով՝ կապված իր քաղաքացիության վերականգման գործընթացի շուրջը ստեղծվող արհեստական խոչընդոտների հետ: Այս մասին նշված է գործարարի ֆեյսբուքյան էջում:
Բողոքում նշվում է, որ Իվանիշվիլիին ապօրինի կերպով Վրաստանի քաղաքացիությունից զրկել են և քաղաքացիություն շնորհելու հարցում անհիմն կերպով մերժում են։
Հիշեցնենք, որ Թբիլիսիի Վերաքննիչ դատարանն Իվանիշվիլիի քաղաքացիության հարցով իր որոշումը ներկայացնելու է հունիսի 29-ին: Իվանիշվիլին Վրաստանի քաղաքացիություն է ստացել 2004թ. հուլիսի 22-ին, իսկ 2010թ. դարձել է Ֆրանսիայի քաղաքացի, ինչի պատճառով, սակայն, նրան զրկել են Վրաստանի քաղաքացիությունից:
2011թ. դեկտեմբերի 29-ին Իվանիշվիլին դիմել է Ֆրանսիայի դեսպանատուն՝ այդ երկրի քաղաքացիությունից հրաժարվելու համար: Դրանից 3 օր առաջ էլ՝ դեկտեմբերի 26-ին, Իվանիշվիլին հրաժարվել էր Ռուսաստանի քաղաքացիությունից:

«Грузинская мечта» обратилась в ООН с иском по делу о гражданстве Иванишвили
Политическая коалиция «Грузинская мечта» подала жалобу в Комиссию по правам человека ООН в связи с делом о гражданстве ее лидера – миллиардера Бидзины Иванишвили. Как передает «Новости-Грузия», об этом говорится в заявлении, размещенном на сайте бизнесмена в «Facebook».
От имени оппозиционного альянса иск против правительства Грузии 20 июня внесли один из лидеров входящей в коалицию Республиканской партии Тинатин Хидашели, адвокат Арчил Кбилашвили и американский юрист Мэтью Орсман.
Как отмечается в заявлении, жалоба касается незаконного лишения Иванишвили гражданства Грузии и отказа в присвоении гражданства путем натурализации.
«”Грузинская мечта” просит Комиссию по правам человека ООН оказать влияние на власти Грузии с целью восстановления Бидзины Иванишвили в гражданстве и политических правах до парламентских выборов, которые намечены на осень 2012 года», — отмечено в заявлении.
Отметим, что грузинское гражданство, которое миллиардер получил 22 июля 2004 года, было приостановлено после того, как выяснилось, что он в 2010 году стал гражданином Франции.
Бизнесмен 29 декабря 2011 года официально обратился в посольство Франции в Грузии с просьбой прекратить его французское гражданство. Ранее на основе собственного заявления грузинский миллиардер лишился гражданства России.