ՀՀ ՊՆ նախկին փոխնախարար. «Ի դեմս Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ գործ ունենք խելագարի հետ»
1992-99թթ. ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Վահան Շիրխանյանն այսօր ասուլիսում հայտարարել է, որ ի դեմս Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ գործ ունենք խելագարի հետ։
–Պատերազմսկսելուհամարպետքէառնվազնքաղաքականխելագարլինել։ Նա, առանց մտածելու հետագա քայլերի մասին, նման գործողությունների է դիմում: Պատերազմ սկսելու դեպքում նա պետք է վստահաբար իմանա, որ հակառակորդը թույլ է, միջազգային հանրությունն էլ սանկցիա չի կիրառի իր նկատմամբ: Բայց այս երկու պայմանն էլ նա չունի։ Սագիտակցելով` Ալիևըսկսելէայսպիսիօյինբազություններանել,–ընդգծել է Վ. Շիրխանյանը։
Սրանից զատ, նրա խոսքերով՝ ադրբեջանական բանակում համատարած կաշառակերություն և այլասերվածություն է տիրում, այնտեղ ծառայող այլազգիները՝ թալիշները, լեզգիները, ատում են ալիևյան կլանին, իսկ Ալիևի համար էլ միևնույնն է, թե հայկական կողմի հակահարվածից քանի զոհ է տալիս իր երկրի բանակը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր ԿարինեԱճեմյանն էլ համոզված է, որ ադրբեջանականկողմըչիկարողանումհաղթահարելպարտվածիբարդույթը:
–Պատերազմ սկսելու համար պետք է առնվազն քաղաքական խելագար լինել։ Նա, առանց մտածելու հետագա քայլերի մասին, նման գործողությունների է դիմում: Պատերազմ սկսելու դեպքում նա պետք է վստահաբար իմանա, որ հակառակորդը թույլ է, միջազգային հանրությունն էլ սանկցիա չի կիրառի իր նկատմամբ: Բայց այս երկու պայմանն էլ նա չունի։ Սա գիտակցելով` Ալիևը սկսել է այսպիսի օյինբազություններ անել,–ընդգծել է Վ. Շիրխանյանը։
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարինե Աճեմյանն էլ համոզված է, որ ադրբեջանական կողմը չի կարողանում հաղթահարել պարտվածի բարդույթը:

В лице президента Азербайджана мы имеем дело с сумасбродом – Ваан Ширханян
Говоря об участившихся в последнее время диверсиях азербайджанской стороны, замминистра обороны РА в 1992-99 гг. Ваан Ширханянзаявил во время пресс-конференции, что в лице президента Азербайджана Ильхама Алиева мы имеем дело с сумасбродом.
«Для начала войны нужно, по меньшей мере, быть политическим сумасбродом. Он же, не думая о последующих шагах, прибегает к подобным действиям. В случае начала войны он должен быть уверен, что противник слаб, что международное сообщество не применит в отношении него санкции. Но у него нет уверенности в этих двух вопросах. Осознавая это, Алиев начал такую авантюру», - подчеркнул Ширханян.
Он также отметил, что в азербайджанской армии повсеместно распространены коррупция и царит упадок нравов. Служащие там национальные меньшинства, например, талыши и лезгины, ненавидят алиевский клан. Что касается самого Алиева, то, по словам Ширханяна, президенту Азербайджана безразлично, сколько граждан его страны погибнет от контрудара армянской стороны.
Присутствовавшая на пресс-конференции депутат НС Карине Ачемян, в свою очередь добавила, что азербайджанцы не могут избавиться от комплекса побежденной нации.
Говоря об участившихся в последнее время диверсиях азербайджанской стороны, замминистра обороны РА в 1992-99 гг. Ваан Ширханян заявил во время пресс-конференции, что в лице президента Азербайджана Ильхама Алиева мы имеем дело с сумасбродом.