Բնակչության քանի՞ տոկոսը կմասնակցի ընտրություններին
«Սոցիոմետր» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Ահարոն Ադիբեկյանը մայիսի 31-ին կայանալիք ընտրությունների նախաշեմին «Դե ֆակտո» մամուլի ակումբում հրապարակել է Երևանի ընտրողների դիրքորոշումները առաջին ավագանու ընտրությունների վերաբերյալ։ Ա. Ադիբեկյանի հավաստմամբ՝ հարցումն անցկացվել է 3 փուլով՝ 2009թ. ապրիլ-մայիս ամիսներին, հարցմանը մասնակցել է 5500 հոգի։
-25%-ը չի հետաքրքրվում ընտրություններով ու չի մասնկացելու։ Մնացածից, ովքեր հետաքրքրվում են, ևս 4%-ը միտումնավոր չի գնա ընտրություններին։ 29%-ը հաստատ գնալու է ընտրություններին և ասում է, թե ում է ընտրելու։ Եվս 29%-ը չի որոշել՝ գնալո՞ւ է ընտրություններին և եթե մասնակցի, ո՞ւմ է ընտրելու։ 17%-ը մասնակցելու է ընտրություններին և չի ասում, թե ում է ընտրելու։ Իսկ մնացած 3%-ը, հնարավոր է, մասնակցի ընտրություններին և ինչ-որ մեկին տա իր ձայնը,- հայտարարել է Ահարոն Ադիբեկյանը։
Մայիսի 25-ից «7օր»–ը «Մասնակցելու՞ եք Երևանի ավագանու ընտրությունների քվեարկությանը» թեմայով քվեարկություն է անցկացրել իր այցելուների շրջանում։ Ըստ այդ հարցման արդյունքների՝ մասնակիցների 81%–ը հաստատել է քվեարկությանը մասնակցելու իր ցանկությունը, 14%–ը հայտարարել է, որ չի մասնակցի քվեարկությանը, իսկ 5%–ը՝ դեռ չի որոշել։

Какой процент населения будет участвовать в выборах?
Социолог Ааарон Адибекян, руководитель центра «Социометр», накануне выборов 31 мая в авагани Еревана, в клубе «Де факто» озвучил результаты опросов, которые прошли в 3 этапа, с участием 5500 человек.
-25% не интересуются выборами и участвовать не будут. Из тех, кто интересуется, 4% не пойдут голосовать. 29% точно придут на выборы, и при этом знают, за кого будут голосовать. Еще 29% не знают, пойдут ли они на выборы и за кого будут голосовать, если пойдут. 17% будут участвовать в выборах, но отказывается сообщить, за кого подаст свой голос, - заявил Аааронян.
Согласно же результатам опроса, проведенного «7or» начиная с 25 мая на тему «будете ли вы участвовать в голосовании на выборах авагани?» среди посетителей сайта, 81% желает участвовать в выборах, 14% не будут участвовать, а 5% пока не определились.