Amnesty International-ը՝ Հայաստանում մարդու իրավունքների մասին
«Ազատություն» ռադիոկայանի փոխանցմամբ՝AmnestyInternationalիրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է իր տարեկան զեկույցը, որում անդրադարձ կա նաև Հայաստանում մարդու իրավունքների վիճակին:
«Մարտի 1-2-ի և հաջորդած իրադարձությունների արդյունքում 10 մարդ զոհվեց, ևս 350-ը վիրավորվեց, որոնցից 58-ը ոստիկաններ էին: Մարտի 1-ի գործողությունների ընթացքում ոստիկանները մահակներ, մետաղաձողեր, լուսարձակող գնդակներ, արցունքաբեր գազ և էլեկտրաշոկ էին կիրառում», - ասված է Amnesty International-ի զեկույցում:
Ընդդիմության կողմնակիցների ձերբակալությունների մասին էլ ասված է, որ նրանցից ոմանք ոստիկանության կողմից ենթարկվել են դաժան վերաբերմունքի ու ծեծի, իսկ ձերբակալվածներից շատերը տարեվերջին դեռ նախնական կալանքի տակ էին գտնվում:
Փաստաթղթում նաև նշված է, որ ԵԱՀԿ-ի և Եվրոպայի խորհրդի բարձրաձայնած դժգոհության արդյունքում էր միայն, որ ապրիլի 22-ին Հայաստանի խորհրդարանը ստիպված էր մեղմացնել հանրահավաքների մասին օրենքի որոշ դրույթները. «Չնայած դրան, Երևանի քաղաքային իշխանությունները շարունակում էին արգելել ընդդիմության որոշ հանրահավաքները»:
«Ազատություն» ռադիոկայանի փոխանցմամբ՝ Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է իր տարեկան զեկույցը, որում անդրադարձ կա նաև Հայաստանում մարդու իրավունքների վիճակին:

По сообщению радио «Свобода», правозащитная организация Amnesty International опубликовала годичный доклад, в котором освещается положение с правами человека в Армении.
«В результате событий 1-2 марта и после него погибло 10 человек, 350 получили ранения, в т.ч. 58 полицейских. 1-го марта полицейские применили дубинки, металлические прутья, трассирующие пули, слезоточивый газ и электрошокеры», - говорится в докладе организации. Об арестах оппозиционеров сказано, что некоторые из них были жестоко избиты, а в конце годы многие из арестованных еще находились в предварительном заключении.
В документе отмечено, что только под давлением ОБСЕ и СЕ 22 апреля парламент Армении смягчил некоторые положения статьи о митингах, «несмотря на это городские власти Еревана продолжали запрещать некоторые митинги оппозиции», - говорится в докладе.
Amnesty International о правах человека в Армении