Ֆրանսիայի նախագահը չի բացառում Սիրիա ռազմական ներխուժման հնարավորությունը
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը «Ֆրանս 2» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ ինքը չի բացառում Սիրիա ռազմական ներխուժման հնարավորությունը՝ ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհրդի համաձայնությամբ։
Ես լսել եմ, որ  Բեռնար–Անրի Լևին խոսել է ռազմական գործողության մասին։ Դա բացառված չէ՝ պայմանով, որ  կանցնի միջազգային իրավունքի չափորոշիչներին համապատասխան, այսինքն՝ ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհրդի որոշմամբ,–ասել է Օլանդը։
Ռազմական գործողություն սկսելու համար, Ֆրանսիայի նախագահի խոսքով, պետք է Ռուսաստանի և Չինաստանի համաձայնությունը։ Միաժամանակ Օլանդն ընդգծել է, որ Բաշար Ասադի վարչակարգի տապալման համար պետք է այլ տարբերակներ փնտրել։ Այդ պատճառով ինքը Սիրիայի բարեկամների խմբի համաժողով է հրավիրել հուլիսի սկզբին։
Ֆրանսիացի գրող և փիլիսոփա Բեռնար–Անրի Լևին եղել է Լիբիայում ռազմական գործողության նախաձեռնողներից մեկը։ Նա էր Ֆրանսիայի այն ժանամակվա նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիին համոզել, թե անհրաժեշտ է տապալել Մուամար Քադաֆիի վարչակարգը։

Президент Франции не исключает возможности проведения военной операции в Сирии
Президент Франции Франсуа Олланд не исключает возможность проведения военной операции в Сирии с согласия Совета Безопасности ООН, заявил он во вторник в эфире телеканала «France 2».
«Я слышал, как (писатель) Бернар-Анри Леви говорил о военной операции. Она не исключена при условии, что она будет проходить при соблюдении международного права, то есть при решении Совета Безопасности ООН», - сказал Олланд.
Для этого, по его словам, необходимо согласие России и Китая. Он также подчеркнул, что нужно также найти решение, которое не обязательно будет военным. Для этого с сегодняшнего дня нужно оказывать давление, чтобы свергнуть режим Башара Асада. Поэтому в начале июля он намерен собрать конференцию «Друзей Сирии».
Отметим, что французский философ и писатель Леви был одним из инициаторов военной операции в Ливии против режима Муаммара Каддафи, в необходимости которой он убеждал Николя Саркози, который являлся в то время президентом Франции.