Մայիսի 27-ին Հյուսիսային Կորեայի իշխանությունները հայտարարել են, որ այլևս պատասխանատու չեն 1953թ. հաստատված և Կորեական պատերազմին վերջ դրած զինադադարի կետերի համար։ Այդ երկիրը խոստացել է, անհրաժեշտության դեպքում, իր հակառակորդներին՝ Հարավային Կորեային և նրան աջակցող երկրներին, զինված դիմադրություն ցույց տալ։
Հյուսիսային Կորեայի պաշտոնական հայատարարությունում նաև ասվում է, որ Կորեայի Ժողովրդադեմոկրատական Հանրապետությունն իր արևմտյան ափերում այլևս չի կարող երաշխավորել նավարկության անվտանգությունը։
«Յուրաքանչյուր թշնամական գործողություն՝ ընդդեմ հանրապետության, այդ թվում՝ Հյուսիսայի Կորեայի նավերի կալանքներն ու խուզարկությունները, կհանդիպեն զինված հակազդեցության»
Կորեայի ժողովրդադեմոկրատական հանրապետության բողոքի ալիքը բարձրացավ այն բանից հետո, երբ Սեուլը միացավ զանգվածային ոչնչացման զենքերի տարածման դեմ պայքարի ծրագրին։
Հյուսիսային Կորեան խախտել է 1953թ. զինադադարը

Власти Северной Кореи заявили 27 мая, что больше не считают себя связанными условиями перемирия 1953 года, которое положило конец Корейской войне, и пообещали в случае необходимости дать военный отпор своим противникам - Южной Корее и поддерживающим ее государствам.
В официальном заявлении, обнародованном северокорейской стороной также отмечается, что КНДР больше не может гарантировать безопасность судоходства около своего западного побережья.
«Любое враждебное действие против республики, в том числе задержание и обыск северокорейских судов натолкнется на вооруженный отпор».
Демарш, предпринятый КНДР, стал ответом на решение Сеула присоединиться к программе по борьбе с распространением оружия массового уничтожения.
Северная Корея разорвала перемирие 1953 года