Ապագայում Հայաստանը ռուսական գազը շուկայական գներով է ստանալու։ Այդ մասին «Գազպրոմ»-ի խորհրդի նախագահ Ալեքսեյ Միլլերն ասել է «Spiegel» ամսագրին՝ պատասխանելով լրագրողների այն դիտողությանը, թե «բարեկամ երկրները, ինչպիսին Հայաստանն է, արտոնյալ գներով են ստանում ռուսական գազը»։
-Հայաստանի հետ մենք պայմանավորվել ենք, որ ապագայում գազը շուկայական գներով ենք մատակարարելու։ Մինչև հիմա Երևանը մեր գազի համար վճարում էր իր գազային և էներգետիկական կազմակերպութկունների ակտիվներով։ Այնպես որ, այսօր մեզ է պատկանում Հայաստանի ենթակառուցվածքի 80%-ը՝ բաշխիչ ցանցեր, ստորգետնյա պահեստներ, գազատարի մայրուղիներ, ՋԷԿ-ի բլոկ,-ասել է Միլլերը։
Ավելի վաղ՝ դեկտեմբերի 21-ին, «Գազպրոմ»-ի ԱՊՀ երկրների աշխատանքների վարչության պետ և «ԱրմՌոսգազպրոմ» կազմակերպության վարչության պետի տեղակալ Անատոլի Պոդմիշալսկին հայտարարել է, թե 2011թ. ապրիլի 1-ից Հայաստանում գազի գինը կբարձրանա շուկայական մակարդակի. «Իսկ ինչ վերաբերվում է այլ հնարավոր տարբերակների, ապա դրանք կարող են որոշվել մոտակա 2-3 ամիսների ընթացքում, եթե նման բանակցություններ տարվեն»։
Գազի սակագինը կբարձրանա՞

В будущем Армения будет получать российский газ по рыночным ценам. Об этом, как передает «Регнум», сказал председатель правления «Газпрома» Алексей Миллер в интервью журналу «Spiegel», отвечая на замечание журналистов о том, что «дружественные государства, такие как Армения, получают российский газ по льготным ценам».
«С Арменией мы договорились, что в будущем перейдем к поставкам газа по рыночным ценам. До сих пор Ереван расплачивался за наш газ активами в своих газовых и энергетических компаниях. Поэтому на сегодня нам принадлежит более 80% газовой инфраструктуры Армении: распределительные сети, подземные хранилища, магистральные газопроводы, блок ТЭС», - сказал Алексей Миллер.
Ранее, 21 декабря, начальник Управления по работе со странами ближнего зарубежья «Газпрома» и заместитель председателя Правления компании «АрмРосгазпром» Анатолий Подмышальский заявил о том, что с 1 апреля 2011 года цена на газ в Армении будет на рыночном уровне: «Что же касается других возможных вариантов, то они могут определиться в течение ближайших 2-3 месяцев, если будут идти такие переговоры».
Тарифы на газ повысятся?