Հարցազրույց ընտրական տեխնոլոգիաների փորձագետ Արմեն Բադալյանի հետ
«Օրինաց երկիր» կուսակցության քաղաքական խորհուրդը մայիսի 22–ին որոշել է լուծարել իր բոլոր կառույցները և վերակազմավորվել, ինչպես նաև շարունակել քաղաքական համագործակցությունը 2008, 2009թթ. ստորագրված քաղաքական փաստաթղթերի ոգուն համապատասխան։ Ըստ էության՝ սա ի՞նչ է նշանակում։
–Ըստ էության՝ նշանակում է մեկ բան՝ 2008թ. մարտի 1–ից հետո «Օրինաց երկիր» կուսակցություն  գոյություն չունի, և թե դրանից հետո ՕԵԿ–ն ինչ կառուցվածքային փոփոխությունների կփորձի իրեն ենթարկել–չենթարկել, դրանով նա չի վերակենդանանում։ Ընդամենը փորձում է ցույց տալ, որ գոյություն ունի, և դրանով նա որևէ «մեսիջ» չի ուղարկում։
–Կարելի՞ է ասել, որ դե ֆակտո առկա փաստը պարզապես դե յուրե տեսք ստացավ, այսինքն՝ ՕԵԿ–ն իրականում միացավ ՀՀԿ–ին, և դարձան մեկ կուսակցություն։
–2008թ. մարտի 1–ի՛ց փաստացի միացավ ՀՀԿ–ին։ Երբ ՕԵԿ կուսակցության ղեկավարը նախագահական ընտրություններից հետո դավաճանեց իր ընտրազանգվածին, այդ պահից սկսած այդ կուսակցությունը փաստացի գոյություն չունի։ Այո՛, նա գրանցված է Արդարադատության նախարարությունում, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ կուսակցություններ, բայց նա գոյություն չունի։ Նա փաստացի Հանրապետական կուսակցության երկրորդ մասնաճյուղն է։
–Բայց Սերժ Սարգսյանն ասում էր, որ ՕԵԿ–ը բարոկայանության կերպար է։
–Ամեն մարդ ազատ է իր տեսակետներն ասելու համար։
–Եթե ՕԵԿ կուսակցությունը փաստացի գոյություն չունի, ինչպե՞ս մայիսի 6–ի խորհրդարանական ընտրություններում թեկուզ հենց անցողիկ տոկոսներ ստացավ։
–Մայիսի 6–ին ընտրություններ տեղի չեն ունեցել։ Տեղի է ունեցել ֆինանսական լայնամասշտաբ միջոցառում, որի չակերտավոր արդյունքն ապահովվել է ընտրակաշառքի և վիրտուալ ընտրողների միջոցով։ Իսկ թե ինչպե՞ս ՕԵԿ–ը հայտնվեց խորհրդարանում, հարցրեք այն հանրապետականներին, ովքեր մայիսի 6–ին, այսպես ասած, գումարներ էին նվիրաբերում ընտրողներին։ Նրանք կբացատրեն, թե ում համար են փող տվել, և ով ինչ ճանապարհով է հայտնվել խորհրդարանում։
–Այդ դեպքում ՕԵԿ–ը ՀՀԿ–ին ինչո՞ւ է պետք, ինչո՞ւ է նրան իր հետ տանում խորհրդարան, ինչպես նաև Վիկտոր Դալլաքյանի կամ Արտաշես Գեղամյանի նման գործիչները ՀՀԿ–ին ինչո՞ւ են պետք։
–ՕԵԿ–ն ունի խորհրդարանական մի քանի կոճակ սեղմող, ինչն անհրաժեշտ կլինի ՀՀԿ–ին։ Եթե հանրապետական որոշ պատգամավորներ բացակայեն, այդ բացակայությունը կփոխհատուցվի ներկա եղածների կոճակներով։ Սա մեկ։ Երկրորդ՝ ՕԵԿ–ը՝ որպես դե յուրե գոյություն ունեցող կուսակցություն, ընտրական հանձնաժողովներում ունի իր ներկայացուցիչները, որոնք, բնականաբար, աշխատում են Հանրապետականի համար։
–Իսկ Գեղամյանի և Դալլաքյանի տիպի գործիչներին ինչո՞ւ է ընդգրկել իր ցուցակում։
–Դա հարցրեք ՀՀԿ–ի ղեկավարին։ Ընդհանրապես, երբ նայում ես ՀՀԿ–ի ցուցակին, այնտեղ թիմ գոյություն չունի։ Քանի որ ոչ մի տրամաբանություն չկա, բնականաբար, պատասխան էլ չկա։

Интервью с экспертом по политическим и избирательным технологиям Арменом Бадаляном
–Вчера политический совет партии «Оринац еркир» принял решение распустить все свои структуры и реструктуризироваться, а также продолжить политическое сотрудничество в соответствии с духом подписанных в 2008 и 2009гг. политических документов. Как Вы это прокомментируете?
–По сути, это означает одно: после 1-го марта 2008г партия «Оринац еркир» не существует. Какие бы после этого структурные перемены ни осуществляла партия, она не реанимируется. Они всего лишь пытаются показать, что партия существует. Никакого другого мессиджа в этом нет.
–Можно ли сказать, что существующая де-факто ситуация всего лишь была закреплена де-юре, то есть, «Оринац еркир» в действительности присоединилась к РПА, и они стали одной партией?
–Фактически «Оринац еркир» присоединилась к РПА после 1-го марта 2008г., когда руководитель партии предал свой электорат. Начиная с того момента партия фактически не существует. Да, она зарегистрирована в Министерстве юстиции, как и многочисленные другие партии, но она не существует. По сути, она является филиалом РПА.
–Но Серж Саргсян заявил, что «Оринац еркир» является воплощением нравственности?
–Каждый человек имеет право свободно выражать свои позиции.
–Если «Оринац еркир» фактически не существует, то, как получилось, что на прошедших парламентских выборах она преодолела 5-процентный барьер?
– 6–го мая состоялись не выборы, а крупномасштабное финансовое мероприятие, результаты которого были обеспечены посредством избирательных взяток и виртуальных избирателей. Относительно же того, как члены «Оринац еркир» оказались в парламенте, спросите у тех представителей РПА, которые 6-го мая, так сказать, раздаривали избирателям деньги. Они объяснят, для кого давали деньги и кто каким образом оказался в парламенте.
-В таком случае, для чего «Оринац еркир» нужна Республиканской партии? Почему она тащит ее с собой в парламент?
-Во-первых, у «Оринац еркир» есть несколько нажимающих на кнопку деятелей, что будет нужно РПА в случае отсутствия некоторых депутатов РПА. Во-вторых, у «Оринац еркир», как де-юре существующей партии, в избирательных комиссиях  есть свои представители, которые, естественно, работают на РПА.
–А для чего в список РПА были включены деятели вроде Виктора Даллакяна или Арташеса Гегамяна?
–Спросите об этом руководителя РПА. Вообще, когда смотришь на список РПА, то видишь, что там нет команды. Поскольку нет никакой логики, то, естественно, нет и ответа.