ՄԱԿ–ի անվտանգության խորհուրդը դատապարտել է Հյուսիսային Կորեայի միջուկային փորձարկումները
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը(ՄԱԿ ԱԽ) արտակարկարգ նիստում դատապարտել է Հյուսիսային Կորեայի միջուկային փորձարկումները։ ՄԱԿ ԱԽ նիստը հրավիրվել էր Հարավային Կորեայի և Ճապոնիայի նախաձեռնությամբ։ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Հարավային Կորեայի նախագահ ԼԻ Մեն Բաքի հետ հեռախոսազրույցում, հաստատել է Վաշինգտոնի մտադրությունը՝ պաշտպանել Հարավային Կորեային։ Եվրոպայի և Ասիայի ավելի քան 40 երկրների արտաքին գործերի նախարարներ, միջուկային փորձարկումների համար, դատապարտել են Հյուսիսային Կորեային։ «Հաշվի առնելով այն, որ տարածաշրջանում պետք է պահպանվի կայունություն և խաղաղություն, ինչպես նաև միջուկային զենքի չտարածման ռեժիմ՝ նախարարները դատապարտում են ստորգետնյա միջուկային փորձարկումները, որոնք ակնհայտորեն խախտում են վեցակողմ բանակցությունների և ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերի շրջանակներում ձեռք բերված համաձայնությունները»,-ասված է նախարարների որոշման նախագծում։ Մինչդռ, հաղորդվում է, որ Հյուսիսային Կորեան ոչ միայն միջուկային զենք է փորձարկել, այլև իրականացրել է 130կմ գործողության շառավղով զենիթային հրթիռի փորձնական մեկնարկ։ Պաշտոնական Փհենյանը հայտարարել է, որ ԿԺԴՀ-ի նկատմամբ Վաշինգտոնի վարած քաղաքականությունը համարում է թշնամական և ամբողջությամբ պատրաստ է հետ մղել ԱՄՆ ցանկացած հարձակում։

Совет безопасности ООН осудил ядерные испытания Северной Кореи
СБ ООН на экстренном заседании осудил ядерные испытания Северной Кореи. Заседание СБ ООН было созвано с инициативы Южной Кореи и Японии. Президент Барак Обама в телефонной беседе с президентом Южной Кореи Ли Мен Баком подтвердил намерение Вашингтона защищать Южную Корею. Министры иностранных дел более 40 стран Европы и Азии осудили КНДР за проведение ядерных испытаний. «Принимая во внимание необходимость сохранения мира и стабильности в регионе, а также режима нераспространения ядерного оружия, министры осуждают подземные ядерные испытания, которые явным образом нарушают соглашения, достигнутые в рамках шестисторонных переговоров и резолюций СБ ООН», - сказано в проекте решения министров. Между тем сообщается, что Северная Корея не только провела испытание не только ядерного оружия, но и зенитной ракеты радиусом действия 130 км. Официальный Пхеньян заявил, что признает проводимую США политику в отношении КНДР враждебной и полностью готов отразить любую атаку Вашингтона.