Գյումրիի քաղաքապետարանը «կարգ ու կանոն» է հաստատում
Գյումրի Ռիժկովի անվան կենտրոնական ճեմափողոցում այսօր քաղաքապետարանի ներկայացուցիչները ոստիկանության օգնությամբ տարածքն ազատում էին փողոցային առևտրով զբաղվողներից: Այստեղ հիմնականում առևտրով են զբաղվում գրքեր ու ամսագրեր վաճառողները: Ռիժկովի փողոցում գիրք վաճառողներից Արտեմ Կարապետյանն ասել է, որ այսօր առավոտից ոստիկաններն իրենց արգելել են առևտուր անել:
«Պատճառաբանում են, թե իբր Ազգային ժողովն է նման որոշում ընդունել, հիմա էլ տեղական իշխանությունները կյանքի են կոչում այդ որոշումը: Ճգնաժամի պայմաններում փոխանակ նման որոշումները սառեցնեն, հակառակն են անում: Դե հիմա թող ինձ աշխատատեղ տան, որ աշխատեմ»,- ասել է գրավաճառը:
Մեկ այլ առևտրական, որը չցանկացավ ներկայանալ, ասել է. «Մեզ տեղեկացրին, որ քաղաքապետարանը շուտով տեղափոխվելու է նոր շենքը, ուստի հարիր չէ, որ հենց նրա հարևանությամբ առևտրով զբաղվողներ լինեն:Մեզ մեկ այլ տեղ են առաջարկել, սակայն, եթե էս փողոցը քաղաքապետարանի կողքին է՝ մեզ առաջարկվող տարածքը հենց քաղաքապետարանի դիմացն է ընկնում: Կամ, էդ երբվանի՞ց է գիրք վաճառելն ամոթ բան դարձել»:
Գյումրիի քաղաքապետարանի ապօրինի շինությունների և հողազավթումների բաժնի պետ Աշոտ Քալաշյանը, ով տեղում հրահանգներ էր տալիս, իրողությունը մեկնաբանեց հետևյալ կերպ. «Գյումրիում պետք է կարգ ու կանոն հաստատվի։Իսկ եթե խոսքը վերաբերում է կարգ ու կանոնին, ապա փողոցային առևտուրը պետք է արգելվի, հատկապես՝ քաղաքի կենտրոնական հատվածում: Ժամանակն է, որ անցնեն առևտրի կազմակերպան քաղաքակիրթ մեթոդներին և տեղափոխվեն շուկաներ:Մենք երկու ամիս առաջ պարբերաբար զգուշացրել ենք նրանց, իրենք պետք է պատրաստ լինեին»:
Սակայն առևտրականնեը պնդում էին, թե իրենց զգուշացրել են մեկ տարի առաջ ու դրանից հետո հանգիստ են թողել, իսկ հիմա առանց նախօրոք զգուշացնելու վտարում են: Ըստ Աշոտ Քալաշյանի՝ Ռիժկովի ճեմափողոցում առևտրով զբաղվում են ընդամնեը 8-9 քաղաքացի, սակայն մեր այցելության պահին վտարված առևտրականների թիվը 20-30 էր:
Մեկ այլ առևտրական, որը չցանկացավ ներկայանալ, ասել է. «Մեզ տեղեկացրին, որ քաղաքապետարանը շուտով տեղափոխվելու է նոր շենքը, ուստի հարիր չէ, որ հենց նրա հարևանությամբ առևտրով զբաղվողներ լինեն: Մեզ մեկ այլ տեղ են առաջարկել, սակայն, եթե էս փողոցը քաղաքապետարանի կողքին է՝ մեզ առաջարկվող տարածքը հենց քաղաքապետարանի դիմացն է ընկնում: Կամ, էդ երբվանի՞ց է գիրք վաճառելն ամոթ բան դարձել»:
Գյումրիի քաղաքապետարանի ապօրինի շինությունների և հողազավթումների բաժնի պետ Աշոտ Քալաշյանը, ով տեղում հրահանգներ էր տալիս, իրողությունը մեկնաբանեց հետևյալ կերպ. «Գյումրիում պետք է կարգ ու կանոն հաստատվի։ Իսկ եթե խոսքը վերաբերում է կարգ ու կանոնին, ապա փողոցային առևտուրը պետք է արգելվի, հատկապես՝ քաղաքի կենտրոնական հատվածում: Ժամանակն է, որ անցնեն առևտրի կազմակերպան քաղաքակիրթ մեթոդներին և տեղափոխվեն շուկաներ: Մենք երկու ամիս առաջ պարբերաբար զգուշացրել ենք նրանց, իրենք պետք է պատրաստ լինեին»:

На бульваре Рыжкова в Гюмри сегодня представители мэрии с помощью полиции освобождали территорию от торговцев книгами и журналами. Артем Карапетян, из их числа, сообщил, что сегодня с утра полиция запретила торговлю:
-Говорят, будто это решение принял парламент. Вместо того, чтобы в период кризиса замораживать такие решения, делают обратное. Пусть, в таком случае, дадут мне работу.
Другой торговец, не пожелавший представиться, считает, что мэрия собирается в новое здание неподалеку, и считает, что ей недостойно находиться рядом с торговцами. «И с каких это пор торговать книгами стало постыдным занятием?» - недоумевает аноним.
Начальник отдела мэрии по незаконному строительству захватам земли Ашот Калашян, отдававший распоряжения во время акции, объяснил ее так:
-В Гюмри должен быть утвержден порядок. И уличная торговля должна быть запрещена, особенно в центральной части города. Время перейти к цивильным способам торговли, на рынки. Мы уже два месяца предупреждаем их, они должны были быть к этому готовы.
Однако торговцы утверждают, что их предупредили год назад, после чего оставили в покое, а теперь без предупреждения выгоняют. Согласно Ашоту Калашяну, на бульваре Рыжкова торговлей занимаются всего 8-9 человек, однако в момент нашего там пребывания там их было человек 20-30.
Мэрия Гюмри устанавливает порядок