Հայաստանում անպտղությունն ավելացել է
ԵՊԲՀ սեքսոպաթոլոգիայի կլինիկայի բժիշկ-սեքսապաթոլոգ Վրեժ Շահրամանյանն այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտնել է, որ մեր երկրում կանանց և տղամարդկանց անպտղությունն ավելացել է:
Հայաստանում անպտղությունն անցել է 15%ի շեմը և մոտեցել 20%–ին։ Պետք է մտածելակերպից արմատախիլ անենք, որ անպտղության դեպքում միայն կինը պետք է ստուգվի։ Հավասարապես երկուսն էլ պետք է ստուգվեն,–ասել է նա՝ ավելացնելով, որ ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության՝ լրջագույն աղետի առաջ է կանգնած այն երկիրը, որտեղ անպտղությունը գերազանցում է 15%–ը։

В Армении увеличился уровень бесплодия населения
В ходе сегодняшней пресс-конференции врач-сексопатолог клиники сексопатологии Ереванского государственного медицинского университета Вреж Шаграманян заявил, что в Армении увеличился уровень бесплодия населения.
«Бесплодие в Армении перешло порог 15% и приближается к 20%. Нужно искоренить из мышления стереотип о том, что в случае бесплодия только женщина должна проверяться. Проверяться должны оба в равной степени», – сказал он, добавив, что, согласно Всемирной организации здравоохранения, страна, в которой бесплодие превышает 15%, стоит перед серьезной угрозой.