Շիրակի մարզի Հացիկ գյուղում անցած տարվա կարտոֆիլի բերքը անվճար են բաժանում ժողովրդին: Գյուղի բնակիչ ֆերմեր Ավիկը անցած տարվանից շուրջ 200 տոննա կարտոֆիլ ունի պահեստում, որը չի կարողացել իրացնել:
Նրա խոսքերով՝ փորձել է կիլոգրամը մինչև 20 դրամով վաճառել, սակայն պահանջարկ չի եղել: Հիմա, հուսահատված, 200 տոննա կարտոֆիլը անվճար է տալիս, նույնիսկ Գյումրիի հեռուստաընկերություններով հայտարարություն է տվել այդ մասին:
Ըստ նրա՝ կարտոֆիլն ամբողջովին պիտանի է թե՛ սննդի մեջ, և թե՛ որպես սերմացու օգտագործելու համար:
Հացիկ գյուղում հողագործությամբ զբաղվող գրեթե բոլոր ֆերմերները նույն խնդիրն ունեն. ստացված բերքը տարվա վերջին չեն կարողանում իրացնել: Գյուղացիների խոսքերով՝ անցած տարվանից մնացած բերքը բաժին են հանել անասուններին: Կարտոֆիլի ցանքսով զբաղվող Գրիգոր Ավդալյանը նշել է, որ անգործ չմնալու համար հիմա ստիպված կարտոֆիլ է ցանում. «Թե վերջում ի՞նչ կլինի, չեմ կարող ասել։ Աստծո հույսին ենք թողել: Առաջ խնդիր չկար, տարբեր տեղերից գալիս տանում էին, հատկապես՝ Վրաստանից: Հիմա ասում են, թե մաքսակետերում այլևս թույլ չեն տալիս Հայաստանից կարտոֆիլը ներմուծել Վրաստան, տեղում էլ չի իրացվում»:
Թե ի՞նչն է պատաճառը, գյուղացիները հստակ չգիտեն։ «Ասում են, երկու պետությունով պայմանավորվել են. Դու՝ քեզ համար, ես՝ ինձ համար»,- նշել է ֆերմերը:
200 տոննա կարտոֆիլ՝ անվճար

В селе Ацик Ширакского марза населению бесплатно раздают прошлогодний урожай картофеля. У жителя Гюмри, фермера Авика с прошлого года в погребе осталось 200 тонн картофеля, которые ему не удалось реализовать.
По его словам, он пробовал продать 1 кг. и за 20 драмов, однако не было спроса. Теперь, отчаявшись, он бесплатно раздает 200 тонн картофеля. Он даже сделал по гюмрийским телеканалам об этом объявления.
Согласно ему, картофель полностью пригоден как для использования в пищу, так и в качестве посадочного материала.
Практически у всех фермеров из села Ацик есть подобные проблемы: они не могут в конце года реализовывать полученный урожай. По словам крестьян, оставшийся с прошлого года урожай достался скотине. Картофелевод Григор Авдалян, чтобы не остаться без дела сейчас вынужден сажать картофель: «Что будет в конце, сказать не могу. Уповаем на господа. Раньше этой проблемы не было: приезжали из разных мест и увозили, в особенности - из Грузии. Сейчас говорят, что на таможенных пунктах не разрешают ввозить картофель из Армении в Грузию, а на местном рынке он не реализуется».
В чем причина, крестьяне точно не знают. «Говорят, двумя государствами договорились: ты - себе, я - себе», - отметил фермер.
200 тонн картофеля - бесплатно