Դմիտրի Մեդվեդև. ««Արևելյան գործընկերությունը» չպիտի դառնա գործընկերություն ընդդեմ Ռուսաստանի»
Ռդ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը Ռուսաստան - ԵՄ հանդիպումից հետո լրագրողներին ասել է, որ յուրաքանչյուր գործընկերություն հակամարտությունից լավ է, բայց տարակուսանք է հայտնել, որ որոշ երկրներ «Արևելյան գործընկերությունը» դիտարկում են որպես հակառուսական գործընկերություն։
-Այստեղ «Արևելյան գործընկերության» հետ ոչ մի կապ չկա, սակայն ես չէի ցանկանա, որ այն համախմբի Ռուսաստանի դեմ տրամադրված առանձին երկրների (Մոլդովա, Բելոռուս, Հայաստան, Ադրբեջան, Ուկրաինա, Վրաստան (ընդգծումը «Ռեգնումի»- խմբ.)) Եվրոպայի այլ երկրների հետ,- ասել է Դ. Մեդվեդևը։ ՌԴ նախագահի խոսքերով, եթե «Արևելյան գործընկերությունը» նորմալ տնտեսական համագործակցության բնույթ կրի, ապա ռուսական կողմից ոչ մի առարկություն չի լինի, սակայն որոշ պահեր Ռուսաստանին զգուշանալու տեղիք են տալիս։

Медведев: «Восточное партнёрство» не должно становиться партнёрством против России»
Как сообщает ИА Regnum, по окончании саммита Россия - ЕС в Хабаровске президент РФ Дмитрий Медведев заявил журналистам, что «всякое партнёрство лучше конфликта, но их смущает, что со стороны некоторых государств это партнёрство воспринимается как партнёрство против России».
-Здесь нет связи с «Восточным партнёрством», но мне бы просто не хотелось, чтобы это партнёрство консолидировало отдельные государства, которые настроены антироссийски с другими государствами Европы», - сказал Медведев. По словам российского президента, если «Восточное партнёрство» примет характер нормального экономического сотрудничества, то никаких возражений с российской стороны не последует, однако ряд моментов Россию настораживает.