Սամվել Բալասանյան. «Դուք պատկերացնո՞ւմ եք, թե ու՛մ են կպնում»
ՀՀ կառավարության հարկային օրենսդրությունում առաջարկվող փոփոխությունները Գյումրիում մեծ արձագանք չեն ստացել: Թերևս պատճառն այն է, որ հանրապետության երկրորդ քաղաքում առնվազն 500 աշխատատեղ ունեցող խոշոր բիզնես գրեթե չկա:
Միակը «Գյումրի գարեջուր» ընկերությունն է, որի սեփականատերը ԱԺ պատգամավոր Սամվել Բալասանյանն է: Պատգամավորը, ով երեկ, ըստ էության, խուսափում էր հստակ դիրքորոշում հայտնելուց, այսօր, սակայն, բավական կոշտ և քննադատաբար արտահայտվեց կառավարության նախաձեռնության վերաբերյալ. «Հարցը կիսատ է մնացել, հաջորդ քառօրյայում բազմաթիվ խնդիրներ կան քննարկելու: Էնպիսի մի նախաձեռնություն են ցուցաբերել, որ որևէ մեկը չի ցանկանա խոշոր բիզնես ունենալ: Նա կսկսի իր բիզնեսը տրոհել մի քանի մասերի, որպեսզի աշխատողների քանակը 500-ից հանկարծ չանցնի։Եվէստեղ հիմնականը հարկային ներկայացուցչի խնդիրն է: Ի՞նչ է նշնակում՝ մարդ նշանակել, որ 24 ժամ հսկի: Նախ, հստակեցված չէ, թե էդ ներկայացուցիչը ինչ է անելու. տեխնոլոգիայի մե՞ջ է մասնակցելու, իջնելո՞ւ է «պադվալ», հսկելո՞ւ է հոսքագիծը, մտնելո՞ւ է «կամպյուտրի» մեջ: Եթե էդպես է, բա մենք ի՞նչ անենք։Հելնենք գնանք տուն»:
Հարցին, թե կառավարությունն ինչու՞ է նման փոփոխություներ առաջարկում, միգուցե՝ խոշոր գործարարները խուսափում են հարկեր մուծելուց, և հենց դա է պատճառը, Սամվել Բալասանյանն արձագանքել է. «Գիտե՞ք, մեր տնտեսության մեջ խոշոր բիզնեսը կազմում է 0,5 տոկոսը, իսկ բյուջեի մուտքերի առումով ապահովում է 70 տոկոսը: Դուք պատկերացնո՞ւմ եք, թե ու՛մ են կպնում։ Թող ուրիշ մեթոդներ մտածեն:
Սկզբից մանր ու միջին բիզնեսին բերեցին հարկային դաշտ՝ ՀԴՄ-ներով, որպեսզի վերահսկեն խոշոր բիզնեսի շրջանառությունը, հիմա էլ հակառակն են անում, որպեսզի վերահսկեն մանր ու միջին բիզնեսի շրջանառությունը»:
Նման օրենք ընդունելու դեպքում Սամվել Բալասանյանը պատրաստվում է առանձին-առանձին գրանցել իր երկու մասնաճյուղերը, որպեսզի խուսափի հարկային ներկայացուցիչների այցելություններից:
Գրեթե նույն կարծիքին էր նաև ԲՀԿ խմբակցության անդամ Ռոբերտ Զաքարյանը։ Թեև նա խոշոր բիզնես չունի, սահմանափակվում է միջինով, սակայն մտավախություն ունի, որ եթե նման օրենք ընդունվի, ապա հաջորդը միջին բիզնեսն է լինելու:
«Նախագիծը խոշոր բիզնեսի համար շատ ծանր է։ Եթե հարվածում ես խոշոր բիզնեսին, հարվածում ես նաև միջինին: Ամեն մի դռան մոտ մեկ պահակ նշանակելով՝ ուզում են հարկեր հավաքել: Եթե օրենք ընդունվի, խոշոր բիզնես չի մնալու։ Բոլորը կդառնան միջին: Ես կարծում եմ, որ բոլոր 131 պատգամավորն էլ դեմ են քվեարկելու»,- նշել է Ռոբերտ Զաքարյանը:
Գյումրիում միջին բիզնեսի շատ ներկայացուցիչներ նույնպես մտավախություններ ունեին, որ հաջորդն իրենք են։ Սակայն զգուշանում էին կարծիք հայտնելուց՝ վախենալով հարկային ներկայացուցիչների այցելություններից:
«Հարկայինից նոր ենք պրծել, հիմա մի բան ասեմ, էլի կհայտնվեն»,- նշել է տեքստիլ արդյունաբերությաբ զբաղվող գործարարներից մեկը, ով չցանկացավ ներկայանալ:
Միակը «Գյումրի գարեջուր» ընկերությունն է, որի սեփականատերը ԱԺ պատգամավոր Սամվել Բալասանյանն է: Պատգամավորը, ով երեկ, ըստ էության, խուսափում էր հստակ դիրքորոշում հայտնելուց, այսօր, սակայն, բավական կոշտ և քննադատաբար արտահայտվեց կառավարության նախաձեռնության վերաբերյալ. «Հարցը կիսատ է մնացել, հաջորդ քառօրյայում բազմաթիվ խնդիրներ կան քննարկելու: Էնպիսի մի նախաձեռնություն են ցուցաբերել, որ որևէ մեկը չի ցանկանա խոշոր բիզնես ունենալ: Նա կսկսի իր բիզնեսը տրոհել մի քանի մասերի, որպեսզի աշխատողների քանակը 500-ից հանկարծ չանցնի։ Եվ էստեղ հիմնականը հարկային ներկայացուցչի խնդիրն է: Ի՞նչ է նշնակում՝ մարդ նշանակել, որ 24 ժամ հսկի: Նախ, հստակեցված չէ, թե էդ ներկայացուցիչը ինչ է անելու. տեխնոլոգիայի մե՞ջ է մասնակցելու, իջնելո՞ւ է «պադվալ», հսկելո՞ւ է հոսքագիծը, մտնելո՞ւ է «կամպյուտրի» մեջ: Եթե էդպես է, բա մենք ի՞նչ անենք։ Հելնենք գնանք տուն»:

Самвел Баласанян: «Вы представляете, кого они хотят задеть?»
Предлагаемые правительством Армении изменения в налоговое законодательство в Гюмри большого отклика не получили. Причина, может, в том, что в Гюмри почти нет крупного бизнеса с 500 рабочими местами. Единственным в этом смысле исключением является компания «Гюмри пиво», принадлежащая депутату НС Самвелу Баласаняну, который избегал прояснить свою позицию по этому вопросу, однако в субботу позволил себе жесткую критику инициативы правительства:
-Такую проявили инициативу, что никто не пожелает иметь крупный бизнес. Крупный предприниматель начнет свой бизнес делить на части, чтобы чило работающих не превысило 500. И главная проблема здесь - это налоговый представитель. Что это значит - назначить человека, который будет 24 часа контролировать ваш бизнес? Что будет этот представитель делать? Участвовать в технологии, спускаться в подвал, контролировать поточную линию, влезать в компьютер? Если это так, то что же нам остается делать? Оставить все и пойти домой.
-А почему предложены эти изменения? Может, крупные бизнесмены избегают платить налоги, и именно в этом причина?
-В нашей экономике крупный бизнес составляет 0,5%, а обеспечивает 70% доходов бюджета. Вы представляете себе, кого пытаются задеть? Пусть придумают другие способы. Сперва привели в налоговое поле малый и средний бизнес с помощью РКМ, чтобы проконтролировать оборот крупного бизнеса, теперь делают обратное, чтобы проконтролировать оборот малого и среднего.
В случае принятия этих изменений Самвел Баоасанян собирается зарегистрировать два своих филиала по отдельности, чтобы избежать посещений налоговых представителей.
Почти того же мнения и представитель фракции «Процветающая Армения» Роберт Закарян. Несмотря на то, что у него нет крупного бизнеса - он ограничивается средним, но и он испытывает тревогу, что если изменения будут приняты, то придет очередь и среднего бизнеса.
-Проект для крупного бизнеса очень суров. Если ты бьешь по крупному бизнесу, то бьешь и по среднему. Они хотят, поставив у каждой двери охранника, собрать налоги. Если законопроект будет принят, то крупного бизнеса не станет - он станет средним. Я думаю, что все, все 131 депутат проголосуют против, - заявил депутат Закарян.