Գերմանիայի նախագահը հրաժարվել է այցելել Ուկրաինա Տիմոշենկոյի գործի պատճառով
Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկը չեղյալ է հայտարարել իր առաջիկա այցը Ուկրաինա՝ նման կերպ իր բողոքը հայտնելով Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլյա Տիմոշենկոյի բանտարկության դեմ։ Համաձայնեցնելով իր որոշումը Գերմանիայի դաշնային կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ՝ Գաուկը մերժել է իր ուկրաինացի գործընկեր Վիկտոր Յանուկովիչի հրավերը՝ մասնակցելու Յալտայում կայանալիք նախագահների հանդիպմանը։
Գերմանիայի նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչը հաստատել է այս տեղեկությունը՝ հատուկ ընդգծելով, որ նախագահի բոլոր օտարերկրյա այցերը կատարվում են ԳԴՀ–ի կառավարության համաձայնությամբ։
Գերմանիայի կառավարության ներկայացուցիչ Շթեֆեն Զայբերտը հայտնել է, որ Գերմանիան դատապարտում է Տիմոշենկոյի քրեական հետապնդումը՝ այդ գործը համարելով Յանուկովիչի՝ ընդդիմության դեմ պայքարի մի մաս։ Զայբերտն ասել է, որ քրեական օրենսդրությունը չպետք է օգտագործվի ժողովրդավարության սահմանափակման և ընդդիմության վրա ճնշում գործադրելու նպատակով։
Գերմանացի քաղաքական գործիչները չեն բացառում նաև, որ կարող են հրաժարվել այցելել Ուկրաինայում կայանալիք ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության խաղերին։ Կանցլեր Մերկելը հայտնել է, որ վերջնական որոշումը դեռ կայացված չէ։

Президент Германии отменил поездку на Украину из-за дела Тимошенко
Президент Германии Йоахим Гаук отменил запланированный визит на Украину в знак протеста против заключения экс-премьера Юлии Тимошенко, сообщает «Lenta.ru».
По согласованию с канцлером Ангелой Меркель президент отклонил приглашение украинского коллеги Виктора Януковича на встречу глав государств в Ялте.
Администрация президента подтвердила 25 апреля, что поставила в известность об отказе посольство Украины в Берлине. Пресс-секретарь Гаука подчеркнул, что зарубежные поездки президента утверждаются при согласовании с правительством ФРГ.
Правительство Германии выразило также опасения за здоровье Тимошенко в связи с голодовкой, которую она начала, по словам ее адвоката, 20 апреля. Немецкие власти предлагают Киеву разрешить экс-премьеру выехать на лечение в ФРГ.
Между тем, немецкие политики не исключают, что могут отказаться от посещения матчей чемпионата Европы по футболу, которые будут проходить на Украине. Канцлер Ангела Меркель не приняла еще окончательного решения по этому поводу. В Берлине также размышляют о том, чтобы не бойкотировать мероприятие в целом, но свести контакты с официальными лицами на Украине к минимуму.