Ռուսական վարկից ՓՄՁ-ներին նոր աջակցություն կցուցաբերվի
Համաձայն «Իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի 70-րդ հոդվածի 5-րդ մասի և հաշվի առնելով տնտեսության զարգացմանը նպաստող ներդրումային ծրագրերի աջակցության անհրաժեշտությունը, ՀՀ կառավարությունը լրացումներ է կատարել ՀՀ կառավարության 2008թ. դեկտեմբերի 11-ի «Փոքր և միջին ձեռնարկատիրությանը պետական աջակցության 2009թ. ծրագիրը հաստատելու մասին» որոշման հավելվածում։
Այս կապակցությամբ վարչապետ ՏիգրանՍարգսյանն ասել է.
Այս կապակցությամբ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է.
-Այս որոշումն ունի նաև հեռահար նպատակ։ Ստանալով ռուսական վարկը, մտադիր ենք զգալի հատկացումներ կատարել փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը։ Դուք տեղյակ եք, որ մենք ՀԲ-ի հետ բանակցում էինք, և մեր պահանջարկը ՓՄՁ-ի համար կազմում էր 250 մլն դոլար։ Անցյալ տարի շուրջ 15 մլրդ դրամ հատկացրինք ՓՄՁ-ին, այս տարի ԱԺ-ն վավերացրեց մեր համաձայնագիրը ՀԲ-ի հետ՝ ևս 50 մլն դոլար տրամադրվեց։ Ահա այժմ ռուսական վարկից նույն նպատակին կհատկացվի շուրջ 30 մլն դոլար։ Միջոցներ են հատկացվելու նաև հիպոթեքային հիմնադրամին։ Հուսով ենք, որ այս միջոցառումները նույնպես կնպաստեն ճգնաժամի բացասական ազդեցության մեղմմանը։

Из российского кредита будет оказана поддержка малому и среднему бизнесу
Согласно  ч.3  70 ст. закона РА «О правовых актах» и принимая во внимание необходимость поддержки инвестиционных программ, способствующих развитию экономики, правительство РА внесло поправки в приложение к решению правительства РА от 11-го декабря 2008-го года «Об утверждении программы господдержки малому и среднему бизнесу на 2009-й год».
По этому поводу Тигран Саргсян сказал:
-Это решение нацелено также на будущее. Получив российский кредит, мы окажем ощутимую помощь для развития  малого и среднего бизнеса (МСБ). Вам известно, что мы вели переговоры с ВБ,  и нашей просьбой-требованием  для МСБ было $ 250 млн. В прошлом году мы выделили 15 млрд. драмов МСБ, в этом году НС ратифицировало наше соглашение с ВБ, по которому МСБ было выделено еще $ 50 млн. Теперь из российского кредита в тех же целях будет выделено $ 30 млн. Средства будут предоставлены также ипотечному фонду. Надеемся, что эти мероприятия также будут способствовать сглаживанию негативных последствий кризиса.